Wiadomości Polska Biznes i finanse Czy wypożyczanie stanie się drugą naturą Polaków – analiza OLX
Biznes i finanse

Czy wypożyczanie stanie się drugą naturą Polaków – analiza OLX

Kupno czy wypożyczenie? To pytanie, które coraz więcej osób sobie zadaje. W wyborze decyduje kilka czynników – ekonomia, wpływ na środowisko i osobiste przekonania. Coraz więcej ludzi wybiera opcję wypożyczenia, a analiza OLX pokazuje, że ta tendencja będzie rosła.

Trend wypożyczania sprzętu w Polsce

Raport IQS, zlecony przez OLX, ujawnił, że około 40% dorosłych Polaków korzystało z wypożyczeń w ciągu ostatniego roku. Najwięcej z nich to osoby młodsze (do 44 lat) oraz mieszkańcy większych miast [1]. Wskazuje to na zmianę pokoleniową w podejściu do posiadania. Młodzi widzą koszty związane z zakupem jako obciążenie. Wyniki badania IQS potwierdzają tę tendencję. Prawie 50% respondentów, którzy zdecydowali się na wypożyczanie sprzętu, maszyn lub urządzeń, wskazało wysokie koszty zakupu jako główny powód. Jednak trend wypożyczania jest również wynikiem zainteresowania szeroką ofertą, a także potrzeby pilnego użycia (21%) oraz testowania sprzętu przed zakupem (19%).

Nadzwyczaj popularne, ale wciąż nowe

Głównym zmartwieniem konsumentów, którzy rozważają wypożyczenie sprzętu, jest brak wiedzy na temat urządzeń oraz potencjalne zagrożenia związane z bezpieczeństwem transakcji. Dlatego też, poszukując wypożyczalni, najczęściej decydują się na firmy, które według nich oferują bezpieczne, certyfikowane i serwisowane urządzenia, a wszystko jest uregulowane umową.

Wypożyczając sprzęt, szczególnie ten, który może mieć wpływ na nasze zdrowie lub życie, należy zachować ostrożność. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy sprzęt ten będzie odpowiedni do naszych potrzeb, a następnie należy dokładnie zbadać jego stan. Konieczne jest także sporządzenie umowy wypożyczenia. Po wybraniu sprzętu, poprośmy o umowę i dokładnie się z nią zapoznajmy. Unikniemy w ten sposób potencjalnych problemów w przyszłości – radzi Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead OLX.

Nowe trendy w wypożyczaniu

Wraz z rosnącym zainteresowaniem wypożyczaniem, pojawiają się nowe trendy w kategorii sprzętu do wypożyczenia. Według najnowszego badania IQS, kategorie takie jak sprzęt sportowy, rehabilitacyjny oraz ogrodniczy zyskują coraz większą popularność. W maju br. notowano znaczący wzrost zainteresowania jachtami, łodziami oraz innymi sprzętami do sportów wodnych, a liczba odpowiedzi na ogłoszenia w tej kategorii wzrosła o 77% w porównaniu z poprzednim rokiem. Równie spektakularny wzrost odnotowano w kategorii sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego (+43% rdr). Trendem zauważalnym na platformie OLX jest także rosnące zainteresowanie wynajmem kamperów, co przekłada się na 50-procentowy wzrost odpowiedzi w tej kategorii w ujęciu dwuletnim.

Opłaty za wypożyczenie różnych sprzętów

Wynajem kampera kosztuje około 400 złotych za dobę, podobnie jak wynajem skutera wodnego. Jacht można wypożyczyć za około 600 złotych za dobę. Dmuchaniec można wynająć już od 150 złotych za godzinę. Jednorazowe wypożyczenie sprzętu wodnego lub na imprezy często kosztuje powyżej 2 tysięcy złotych, według badań IQS. Aż 30% osób wydało od 150 do 400 złotych na wypożyczenie różnych urządzeń, maszyn i sprzętu. Również sprzęt rehabilitacyjny to wydatek od 800 do 2000 złotych dla co czwartej badanej osoby.

Wzrost popularności wypożyczania

Zainteresowanie wypożyczaniem rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie firm oferujących tego typu usługi. Według danych OLX, liczba ogłoszeń w kategorii wypożyczalnia wzrosła o 30%, a największy wzrost odnotowano w podkategoriach: imprezy i wydarzenia (+46% rdr) oraz narzędzia, maszyny i urządzenia (+25% rdr).

Przyszłość wypożyczania

Prognozy wskazują na rosnącą popularność wypożyczania wraz z nadejściem nowego pokolenia na rynku pracy. Lista dóbr, które będą w centrum zainteresowania, będzie sukcesywnie powiększała się, a wsparciem będą zarówno działania firm oferujących wypożyczanie, jak i regulacje prawne mające na celu ochronę zasobów naturalnych.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version