Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: minister K. Pełczyńska-Nałęcz: musimy jasno określić, jakie są cele i kierunki rozwoju Polski (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: minister K. Pełczyńska-Nałęcz: musimy jasno określić, jakie są cele i kierunki rozwoju Polski (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

W ramach debaty zorganizowanej w MFiPR omówiono priorytety rozwoju Polski do 2035 r. oraz Plan Społeczno-Klimatyczny na lata 2026-2032. Główne tematy dotyczyły wyzwań strategicznych związanych z wprowadzeniem nowego unijnego systemu handlu emisjami ETS2. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, brała udział w dyskusji.

„Obecnie Polska staje w obliczu znaczących wyzwań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jeśli nie określimy jasno naszych celów i kierunku rozwoju, to świat zrobi to za nas” – stwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że w Ministerstwie Finansów i Polityki Regionalnej przygotowywane są dwa kluczowe dokumenty dotyczące rozwoju Polski. Pierwszym z nich jest Plan Społeczno-Klimatyczny, związany z wchodzeniem Polski do ETS2, oparty na Społecznym Funduszu Klimatycznym. Drugim dokumentem jest średniookresowa strategia rozwoju Polski na najbliższą dekadę, mająca na celu określenie priorytetów polityki inwestycyjnej oraz kierunków rozwoju polityki regionalnej i przemysłowej. Minister podkreśliła, że ich celem jest kontynuowanie rozwoju Polski przez lata.

Spotkanie ekspertów i przedstawicieli innych resortów skupiło się na długofalowym rozwoju Polski w kontekście wyzwań, z jakimi zmaga się cała Europa. Dyskusja ta stanowi fundament do dalszych rozmów na temat:

1) Wyzwania rozwojowe Polski do 2035 roku w kontekście trendów europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatycznych i transformacji energetycznej;

2) Potencjalne konsekwencje dla Polski wynikające z wdrożenia nowego systemu handlu emisjami ETS2;

3) Skuteczne strategie łagodzenia negatywnych skutków wprowadzenia ETS2 dla gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu, w tym ubóstwa energetycznego i transportowego.

Przygotowanie nowej strategii rozwoju Polski do 2035 r. oraz Planu Społeczno-Klimatycznego jest obecnie priorytetem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Prace nad nimi zostały już rozpoczęte, a ich celem jest wykorzystanie środków ze Społecznego Funduszu Klimatycznego w latach 2026-2032.

Oba dokumenty muszą być spójne i gotowe w połowie przyszłego roku. Omówią kwestię transformacji energetycznej, która zmniejsza emisyjność gospodarki.

Planowane jest opracowanie średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku, która będzie oparta na Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Obecnie Koncepcja ta jest w trakcie konsultacji publicznych i ma być przekazana na Komitet Stały i Radę Ministrów do listopada bieżącego roku.

Nowy plan społeczno-klimatyczny będzie przedmiotem konsultacji publicznych, w których wezmą udział władze lokalne i regionalne, przedstawiciele partnerów społecznych i gospodarczych, organizacje społeczne, młodzieżowe oraz inne zainteresowane strony.

Europejski Zielony Ład: Finansowanie celów

Społeczny Fundusz Klimatyczny (SFK) to nowe narzędzie finansowe, które ma na celu wsparcie osób i firm dotkniętych skutkami nowego systemu handlu emisjami. Jego głównym celem jest walka z ubóstwem energetycznym i poprawa dostępu do mobilności o zerowej i niskiej emisji w UE. Łączna alokacja Funduszu wynosi 65 mld euro, z polskim udziałem wynoszącym 17,60%, czyli 11 439 026 446 euro.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version