Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo BOM: Wizyta Marszałka Sejmu w Ukrainie. Relacja (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

BOM: Wizyta Marszałka Sejmu w Ukrainie. Relacja (komunikat)

– Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu donosi:

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odbył oficjalną wizytę na Ukrainie, będąc pierwszym marszałkiem polskiego Sejmu od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Marszałek Sejmu odwiedził Kijów, gdzie wraz z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oleną Kondratiuk złożył kwiaty przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Następnie udał się do siedziby ukraińskiego parlamentu, gdzie spotkał się z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Podczas spotkania podkreślono konieczność współpracy na poziomie parlamentarnym oraz opór przeciwko propagandzie i wojnie hybrydowej. Poruszono również kwestie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Po spotkaniu, Szymon Hołownia i Rusłan Stefanczuk udzielili wywiadów, podkreślając konieczność narracji współpracy i budowania przyszłości narodów.

Szymon Hołownia wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy jako przedstawiciel Prezydium Sejmu, pierwszy od pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. W swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę odniesienia się do kwestii fundamentalnych, które nurtują oba państwa od ponad dwóch lat. Hołownia zachęcał do zwyciężenia opowieści o nienawiści poprzez opowieść o szacunku, miłości i współpracy. Jako inspirację wskazał postacie Jerzego Giedroycia i Jurija Ławrinenki, jako przykład polsko-ukraińskiej współpracy ponad granicami państw i reżimów, służącej wielkim ideom.

– Polska stoi u boku Ukrainy w obliczu opresyjnego rosyjskiego reżimu, który ma na celu zniszczenie ukraińskiego narodu i naruszenie suwerenności państwa. Polska i Ukraina doświadczyły już tragicznych wydarzeń w naszym regionie i oba państwa nie pozwalają sobie na powtórzenie się tych wydarzeń. Polska w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy oraz podejmuje wszelkie działania na rzecz deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego. Działamy aktywnie na forum międzynarodowym, szczególnie poprzez Międzynarodową Platformę Krymską na szczeblu parlamentarnym – podkreślił marszałek Izby Szymon Hołownia.

Marszałek Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby podziękować za wsparcie Polski w różnych obszarach dotyczących Ukrainy. Wyraził także podziw dla odwagi narodu ukraińskiego i omówił plany kontynuacji współpracy między Polską, Ukrainą oraz krajami nordyckimi. Tematem spotkania było również przygotowanie do podpisania umowy w sprawie bezpieczeństwa oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju w Ukrainie, która odbyła się w Szwajcarii.

Po spotkaniu z prezydentem Zełenskim, Marszałek Sejmu kontynuował serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy. Rozmawiał z premierem Denysem Shmyhalem o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej, podkreślając, że obecnie zaczyna się proces realizacji tego celu. Szymon Hołownia podkreślił, że Polska i Ukraina tworzą sojusze społeczeństw, wysyłając sygnał, że współpracują i są razem. Zapowiedział także, że będą rozmawiać szczerze o każdym rodzaju pomocy, ale również o sprawach trudnych. Podczas spotkania z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, Marszałek Sejmu podkreślił niezwykłą wstrząsające i barbarzyńskie niszczenie infrastruktury energetycznej, mające na celu uderzenie w społeczeństwo i najbardziej bezbronnych członków, w tym dzieci. Szymon Hołownia zaznaczył również konieczność przedstawiania prawdziwego obrazu i przebiegu wojny w Ukrainie, skupiając się na obronie dobra.Podczas serii spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy, Szymon Hołownia odwiedził Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie spotkał się z ministrem Rustemem Umerowem. Podczas wizyty Hołownia podkreślił konieczność tworzenia sojuszy nie tylko militarne, ale także społeczne. Spotkanie było również okazją do omówienia aktualnej sytuacji na froncie.Szymon Hołownia odwiedził ośrodek pomocy dominikańskiej w Fastowie, gdzie spotkał się z wolontariuszami z Polski oraz dziećmi ewakuowanymi z obwodu donieckiego. Podczas wizyty, odbył wiele rozmów na temat pomocy jako symbolu walki dobra ze złem wojny.

Podczas wizyty w Ukrainie, Marszałek Sejmu odwiedził Buczę, gdzie w towarzystwie mera złożył hołd ofiarom rosyjskiej inwazji, składając kwiaty przed pomnikiem oraz zapalając symboliczny znicz. Ponadto, odwiedził zniszczoną wojną cerkiew św. Andrzeja i Wszystkich Świętych. Wyraził również determinację polityków w zapamiętaniu tej historii oraz w ukaraniu jej sprawców.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version