Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Mazowsze laureatem nagrody Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (wideo)
Polityka i społeczeństwo

Mazowsze laureatem nagrody Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (wideo)

Marszałek województwa Adam Struzik podkreślił, że przyznanie nagrody Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2025 to zasłużone uznanie dla ponad 900 tys. firm z Mazowsza, które wykazują się innowacyjnością i zaradnością. Dodatkowo, Komitet Regionów docenił zaangażowanie lokalnej administracji Mazowsza w pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie.

Od 2010 roku Europejski Komitet Regionów (KR) przyznaje nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ang. European Entrepreneurial Region, EER) regionom i miastom UE, które wdrażają najbardziej ambitne i innowacyjne strategie wspierania oraz promowania MŚP.

Podczas Zgromadzenia MŚP (SME Assembly) w Bilbao, Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, ogłosił zaproszenie do składania wniosków w ramach EER 2025, inicjatywy skierowanej do unijnych małych i średnich przedsiębiorstw.

„Burmistrzowie, radni lokalni, ministrowie regionalni, wraz ze swoimi administracjami, pracują każdego dnia, aby zapewnić obywatelom kluczowe usługi publiczne. Dysponują oni również narzędziami, dzięki którym otwieranie, zarządzanie i rozwijanie działalności gospodarczej w Europie staje się prostsze, sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste” – powiedział wówczas Vasco Cordeiro.

W drugim dniu 161. sesji plenarnej Europejskiego Kongresu Regionów, która odbyła się 20 czerwca br., ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody. Wśród nagrodzonych znalazły się Xunta de Galicia (Rada Galicji; Hiszpania), Żupania krapińsko-zagorska (Komitat [odpowiednik województwa] krapińsko-zagorski; Chorwacja) oraz województwo mazowieckie.

„Doceniliśmy starania autonomicznego regionu Xunta de Galicia w pobudzanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i zaangażowanie lokalnych władz w odwracanie trendu  ich depopulacji. Region Żupania krapińsko-zagorska koncentruje się na wprowadzaniu innowacji do tradycyjnych sektorów, jak turystyka czy rzemiosło. Mazowsze z kolei zasłużyło na wyróżnienie, konsekwentnie budując korzystne środowisko biznesowe dla start-upów, promieniujące na całą Europę Środkowo-Wschodnią” – wyjaśnił Vasco Alves Cordeiro.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, podczas odbierania nagrody, zwrócił uwagę na rosnący potencjał ekonomiczny Mazowsza. W regionie tym funkcjonuje ponad 900 tys. przedsiębiorstw, z których aż 98 proc. stanowią mikro-, małe lub średnie firmy. Ich łączny udział w PKB kraju wynosi niemal 25 proc.

„Wielka w tym rola obszaru metropolitalnego Warszawy, jednak zadaniem władz województwa jest dbanie o równomierny rozwój całego regionu. Dlatego nie zapominamy o promocji i wsparciu istotnych ośrodków lokalnych, takich jak Radom, Płock czy Ostrołęka, a także obszarów wiejskich” – powiedział Adam Struzik. Przypomniał także, że mazowieckie firmy mogą korzystać z szeregu ułatwień, udogodnień i źródeł finansowania m.in. dzięki sprawnemu wykorzystywaniu przez administrację wojewódzką środków europejskich.

Marszałek podkreślił, że od samego początku rosyjskiej inwazji władze lokalne zaangażowały się w udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy, poprzez ułatwienia dostępu do opieki zdrowotnej, wsparcie w znalezieniu pracy i naukę języka, a także nawiązywanie współpracy z ukraińskimi firmami, które często przeniosły się lub otworzyły swoje siedziby na Mazowszu.

Marszałek podkreślił także zaangażowanie władz lokalnych w pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji, zapewniając ułatwienia w dostępie do lekarzy, psychologów, wsparcie w znalezieniu pracy i naukę języka, a także nawiązywanie współpracy z ukraińskimi firmami, które często przeniosły się lub otworzyły swoje siedziby na Mazowszu.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version