Biznes i finanse

PZS oraz BFF: wspólnoty energetyczne – doskonałe, choć nieliczne narzędzie poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony klimatu

Według najnowszego opracowania przygotowanego przez Polską Zieloną Sieć (PZS) oraz Beyond Fossil Fuels (BFF), wspólnoty energetyczne stanowią skuteczne narzędzie w walce ze wzrostem cen energii, ubóstwem energetycznym i zmianami klimatu, a także przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Raport „Elektryzujące wspólnoty: transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego przez lokalne źródła odnawialne” wyraźnie pokazuje, że spółdzielnie energetyczne odegrały kluczową rolę w obniżeniu rachunków za prąd, jednocześnie ograniczając emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza, w odpowiedzi na globalny kryzys paliw kopalnych z lat 2022-2023.

Obecnie w Unii Europejskiej istnieje ponad 9 000 różnych wspólnot energetycznych, różniących się wielkością i formą. W Polsce zarejestrowanych jest tylko kilkadziesiąt spółdzielni energetycznych, z których tylko niektóre mają możliwość wytwarzania energii. Według raportu BFF i PZS, sytuacja w Polsce stanowi zagrożenie dla klimatu, ponieważ scentralizowany system elektroenergetyczny oparty głównie na węglu, generuje ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Według raportu, istnieje wiele barier w zakładaniu nowych spółdzielni, takich jak centralizacja polskiego systemu elektroenergetycznego, trudności z przyłączeniem do sieci, niejednoznaczność i zmienność przepisów, trudności z pozyskaniem finansowania inwestycji, niedobór kadry technicznej oraz negatywne postrzeganie działalności spółdzielczej, które zniechęca potencjalnych uczestników.

„Pomimo systemowych wyzwań spółdzielnie przebijają się przez gąszcz barier i z nadzieją patrzą w przyszłość, w której to OZE będą podstawą transformacji energetycznej i budowy ekologicznej oraz bezpiecznej Polski. Co bardzo istotne, spółdzielnie są demokratyczne, ich władze są wybierane, a ich członkowie swą pracę wykonują dla dobra wspólnego, nie pobierając zazwyczaj żadnego wynagrodzenia. Zyskiem dla wszystkich są: tańsza energia, rozwój lokalny oraz wzmacnianie miejscowego bezpieczeństwa energetycznego” – mówi dr Justyna Orłowska z Polskiej Zielonej Sieci.

Wspólnoty energetyczne są doskonałym narzędziem do walki ze wzrostem cen energii, ubóstwem energetycznym i zmianami klimatu, przyczyniają się także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego państwa – wskazuje najnowsze opracowanie, przygotowane wspólnie przez Polską Zieloną Sieć (PZS) oraz Beyond Fossil Fuels (BFF).

Raport „Elektryzujące wspólnoty: transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego przez lokalne źródła odnawialne” podkreśla, że w dobie globalnego kryzysu paliw kopalnych z przełomu lat 2022-2023 spółdzielnie energetyczne pomogły obniżyć rachunki za prąd przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

„Energia ze spółdzielni jest znacznie tańsza, gdyż nie podlega opłatom mocowym, opłatom OZE, opłatom za kogenerację czy innym zmiennym kosztom dystrybucyjnym. Do tego korzysta z bliskości źródeł wytwarzania i punktów odbioru. A dodatkowo spółdzielnie energetyczne rozliczają się korzystniej niż nowi prosumenci indywidualni, rozliczający się w systemie net-billing, ponieważ spółdzielcy nadwyżkę mogą magazynować w sieci” – tłumaczy Monika Jaszcza, ekspertka ds. Energetyki obywatelskiej w Polskiej Zielonej Sieci.

Wspólnoty energetyczne stanowią ważne narzędzie w walce ze wzrostem cen energii, ubóstwem energetycznym i zmianami klimatu, a także przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Polską Zieloną Sieć (PZS) oraz Beyond Fossil Fuels (BFF).

Raport „Elektryzujące wspólnoty: transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego przez lokalne źródła odnawialne” podkreśla, że w dobie globalnego kryzysu paliw kopalnych z przełomu lat 2022-2023 spółdzielnie energetyczne pomogły obniżyć rachunki za prąd przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

W UE działa dziś ponad 9 tysięcy wspólnot energetycznych różnej wielkości i o różnej formie. W Polsce zarejestrowanych jest zaledwie kilkadziesiąt spółdzielni i z różnych powodów tylko niektóre mogą już wytwarzać energię. Sytuacja w Polsce jest zagrożeniem dla klimatu ze względu na scentralizowany system elektroenergetyczny bazujący na węglu, odpowiadający za ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery – zwraca uwagę raport BFF i PZS.

Raport wymienia szereg barier w powoływaniu nowych spółdzielni, takich jak centralizacja polskiego systemu elektroenergetycznego, trudności z przyłączeniem spółdzielni energetycznych do sieci, niejednoznaczność przepisów, trudności z pozyskaniem finansowania inwestycji, niedobór kadry technicznej czy wsparcia administracyjnego. Pomimo tych wyzwań, spółdzielnie energetyczne dążą do wykorzystania potencjału energii odnawialnej w celu obniżenia rachunków za energię, tworzenia miejsc pracy i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.

Raport zawiera również wywiady z przedstawicielami zarejestrowanych w Polsce spółdzielni, którzy podkreślają rolę spółdzielni energetycznych w transformacji energetycznej oraz korzyści wynikające z ich działalności.

Źródło: Beyond Fossil Fuels

„Spółdzielnie energetyczne konsekwentnie podkreślają, że chcą wykorzystać potencjał energii słonecznej do obniżenia rachunków za energię, tworzenia lokalnych miejsc pracy i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Zdają sobie również sprawę, że zdecentralizowane systemy solarne na Ukrainie były znacznie bardziej odporne na rosyjskie ataki, niż scentralizowany system energetyczny. Jednak te dobrowolne, społeczne inicjatywy spotykają się z nierówną konkurencją ze strony państwowych spółek energetycznych i muszą pokonać liczne przeszkody dotyczące finansowania, przyłączania do sieci i przepisów prawnych” – mówi Michał Zabłocki z Beyond Fossil Fuels.

W raporcie zamieszczono wywiady z pięcioma przedstawicielami spółdzielni zarejestrowanych w Polsce. Wśród nich znaleźli się m.in. były górnik z Górnego Śląska, samorządowiec spod Warszawy oraz aktywistka z Dolnego Śląska, którzy opowiedzieli o funkcjonowaniu spółdzielni. Zgodnie podkreślają, że obecnie nadszedł czas na czystą energię, zastępującą dotychczasową energię z węgla.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM