Zdrowie i styl życia

`Jak ruchem zmienić umysł` – film, po którym chce się uprawiać sport

W dzisiejszych czasach często zapominamy o ważności regularnej aktywności fizycznej dla naszego zdrowia – jednak eksperci przypominają, że ma ona ogromny wpływ na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na nowy film dokumentalny „Jak ruchem zmienić umysł”, w którym udział wzięli znani aktorzy, tak jak Maciej Stuhr i Cezary Pazura, oraz dr Joanna Wojsiat, aby podkreślić fundamentalne znaczenie sportu w naszym codziennym życiu na podstawie własnych doświadczeń.

Depresja dotyka około 4 milionów Polaków, co oznacza, że co 4. osoba w Polsce cierpi na to zaburzenie zdrowia psychicznego. Wysokie tempo życia i ciągły stres są głównymi czynnikami prowadzącymi do zaburzeń lękowych. Dane rozpoczynające film „Jak ruchem zmienić umysł” ukazują, że 35% Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne, co świadczy o aktualnym kryzysie zdrowia psychicznego. Twórcy filmu dokumentalnego – Fundacja Veritas, dr Joanna Wojsiat oraz Mojo Movies, podkreślają, że film odkrywa potencjał naszego ciała i umysłu, dowodząc jednocześnie, że aktywność fizyczna ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne.

„Sport towarzyszył mojemu życiu od wczesnych lat, oczywiście w sposób amatorski. Lubiłem ruch zawsze, lubiłem grać w piłę z chłopakami w szkole, jeździć na rowerze, uwielbiałem wodę i wszystko, co się z wodą wiązało” – mówi Maciej Stuhr.

„Dopiero wtedy zrozumiałem sens, wartość i dobroczynność sportu, jego wpływ na moje życie psychiczne i fizyczne. Dziś nie uprawiam go codziennie, ale codziennie za nim tęsknię, jak go nie uprawiam. I staram się to robić jak najczęściej. Czasami jest to niemożliwe z różnych powodów: zdrowotnych czy zbyt napiętego kalendarza” – wyjaśnia Maciej Stuhr.

Maciej Stuhr, znany aktor i reżyser, podkreśla, że sport odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu.

Jego przełomem w dziedzinie sportu było rozpoczęcie treningów triatlonowych, które następnie promował.

Według doktor Joanny Wojsiat, neurobiolożki i biochemiczki zajmującej się popularyzacją nauki, aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychofizycznego człowieka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, neurodegeneracyjnych i psychicznych związanych ze zdrowiem metabolicznym. Według ekspertki kluczowe jest, aby wybierać aktywności fizyczne, które się lubi, i nie zmuszać się do niczego.

„Powinniśmy traktować ruch jako coś, co nas karmi, nagradza, jest fajnym przerywnikiem w ciągu dnia. Nie lubisz chodzić na siłownię, nie chodź. Możesz ćwiczyć z własną masą ciała, możesz też chodzić bardziej dynamicznie. Ruch to jest przywilej” – mówi dr Joanna Wojsiat.

„Nie należy myśleć >>godzinny spacer albo nic<<. Wtedy łatwo znaleźć wymówkę, że brakuje czasu. Na początku może to być dziesięć minut ruchu. Szukajmy aktywności, która sprawia radość” – wskazuje dr Joanna Wojsiat.

Warto unikać zbyt ambitnych planów treningowych, które mogą zniechęcić do regularnego ruchu, zwłaszcza na początku przygody ze sportem.

Według badania MultiSport Index 2023, 95 proc. aktywnych fizycznie Polaków uważa, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na samopoczucie, a 89 proc. twierdzi, że regularna aktywność fizyczna redukuje stres i złe emocje.

„Film >>Jak zmienić ruchem umysł<< to ważny, merytoryczny projekt, który współgra z działaniami i celami, jakie przyświecają markom MultiSport i MultiLife – stąd partnerstwo w ramach filmu było dla nas naturalne. Wierzymy, że aktywność fizyczna to niezbędny składnik dobrostanu” – zaznacza Dorota Szostek, dyrektor marketingu Benefit Systems, twórcy programu MultiSport i MultiLife.

Statystyki wskazują, że nadal duża część dorosłych Polaków nie angażuje się w żadną formę aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Dlatego też, istotne są projekty edukacyjne, które zwiększają świadomość i motywują do regularnego uprawiania sportu.

„Mamy ogromną nadzieję, że zarówno głos praktyków, jak i ekspertów, stanie się inspiracją do rozpoczęcia lub utrzymania aktywnego stylu życia” – mówi Dorota Szostek.

Według Patrycji Witkowskiej, która jest prezeską Fundacji Veritas, film „Jak ruchem zmienić umysł” ma na celu uświadomienie widzom, że wszystko, co dotyczy ich ciała, ma również wpływ na ich umysł i życie.

„Warto tworzyć filmy o tym, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim dlatego, że takie treści są bardzo edukacyjne i pogłębiają naszą świadomość na temat tego, jak dzięki aktywności fizycznej możemy poprawiać zdrowie psychiczne” – mówi Patrycja Witkowska.

„Chcieliśmy pokazać innym ten wątek. Uznaliśmy, że jest to ważne, żeby o tym opowiedzieć. Ruch to jest coś, co mamy zawsze przy sobie. Jeżeli jesteśmy sprawni, nie kosztuje nas nic, nie musimy niczego kupować. Wystarczy, że się ruszymy” – tłumaczy Dominik Sobolewski z Mojo Movies.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM