Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MEN: `Kto ty jesteś? andndash; Polak mały` andndash; nowy program ministra edukacji od 26 czerwca 2024 r. (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MEN: `Kto ty jesteś? andndash; Polak mały` andndash; nowy program ministra edukacji od 26 czerwca 2024 r. (komunikat)

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza nowy program „Kto ty jesteś? – Polak mały” dla przedszkolaków, z terminem składania wniosków od 26 czerwca do 17 lipca 2024 r. o godz. 15:00.

Program przewiduje przyznanie środków finansowych dla organizacji pozarządowych, instytutów badawczych, instytucji kultury oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie oświaty i wychowania. Zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego, środki te będą przeznaczone na organizację zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków.

Zapraszamy do składania wniosków i udziału w programie!”

Wszystkie wnioski złożone w okresie od 26 czerwca od godz. 15:00 do 17 lipca do godz. 23:59, które zostaną zaakceptowane formalnie, zostaną poddane ocenie merytorycznej przez ekspertów. Każdy uczestnik programu będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek dotyczący jednego projektu w ramach jednego modułu tematycznego.

Program składa się z kilku modułów tematycznych, z których pierwszy nosi nazwę „Odkrywcy świata”. W ramach tego modułu dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach i zajęciach rozwijających ich kreatywność, zgodnych z ideą STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

W ramach tego modułu będą również miały możliwość eksperymentowania z różnymi dziedzinami wiedzy, co pozwoli im rozwijać swoje zdolności manualne. Ponadto, w ramach modułu zostaną stworzone interaktywne i innowacyjne materiały dydaktyczne oraz edukacyjne o charakterze nauk przyrodniczych i ścisłych, dostępne dla dzieci z różnymi potrzebami.

Moduł 1 „Odkrywcy świata” to zatem kompleksowy program, który ma na celu rozwijanie zainteresowań naukowych i kreatywnych dzieci poprzez praktyczne zajęcia i dostęp do specjalistycznych materiałów edukacyjnych.

d) organizowanie inspirujących wizyt i spotkań edukacyjnych w miejscach, które poszerzą horyzonty wiedzy i wyobraźni dzieci i rozbudzą ich pasję do poznawania świata,

e) organizowanie spotkań z profesjonalistami z różnych zawodów mających na celu poznanie przez dzieci środowiska pracy w wybranych dziedzinach oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji;

Moduł 2 pt. „Kultura dla przedszkola” składa się z organizowania zajęć poświęconych kulturze, w tym kulturze lokalnej, tradycjom lokalnym i lokalnemu dziedzictwu kulturowemu, które mają na celu rozwijanie poczucia tożsamości i szacunku dla różnorodności kulturowej.

b) wspieranie działań edukacyjnych związanych z promocją kultury, sztuki oraz dziedzictwa kulturowego w placówce przedszkolnej, w tym organizowanie wycieczek do miejsc o znaczeniu kulturowym i artystycznym oraz współpraca z lokalnymi instytucjami kulturalnymi,

b) organizowanie zajęć artystycznych, takich jak plastyka, muzyka, teatr, celem rozwijania kreatywności, wyobraźni i ekspresji dzieci,

c) nawiązywanie współpracy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi, takimi jak muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, w celu organizowania warsztatów i wydarzeń kulturalnych dla dzieci;

Moduł 3 pn. „Bezpieczne przedszkolaki” zawierający:

– organizację zajęć i warsztatów dla dzieci dotyczących podstawowych zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy,

– przygotowanie i przeprowadzenie konkursów, wystaw lub prezentacji o bezpieczeństwie w różnych sytuacjach w przedszkolu, na placu zabaw, w domu lub w najbliższym otoczeniu,

– tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych oraz materiałów o charakterze edukacyjnym dostępnych dla dzieci z różnymi potrzebami;

Moduł 4 pn. „Świat w przedszkolu” zawierający:

– organizację działań edukacyjnych dotyczących różnych krajów, kultur i zwyczajów, które będą poszerzać wiedzę dzieci o różnorodności świata i ludzi,

– promowanie idei globalnego współdziałania, zrozumienia, tolerancji i włączenia społecznego, a także praw dziecka, obywatela i osoby z niepełnosprawnością.

Propozycja: Organizowanie zajęć poświęconych Unii Europejskiej, jej wartościom oraz zasadom i prawom obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej wyrażonym w Europejskim Filarze Praw Socjalnych, mających na celu kształtowanie postaw otwartości i współpracy międzykulturowej.

Nowe propozycje programu edukacyjnego obejmują organizowanie różnorodnych wydarzeń, takich jak konkursy, wystawy, prezentacje, imprezy sportowo-rekreacyjne i pikniki, które mają na celu poszerzanie wiedzy o świecie współczesnym.

Wysokość środków finansowych na realizację projektów w ramach poszczególnych modułów wynosi od 20 tys. zł do 500 tys. zł.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: (22) 34 74 281, (22) 34 74 459, (22) 34 74 680 w godzinach pracy urzędu.

Wniosek należy złożyć poprzez stronę internetową: www.programyedukacyjne.men.gov.pl od 26 czerwca od godziny 15:00 do 17 lipca do godziny 23:59.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version