Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MKiŚ: 100-lecie Lasów Państwowych (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: 100-lecie Lasów Państwowych (komunikat)

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza:

28 czerwca to wyjątkowy dzień, ponieważ dokładnie 100 lat temu, 28 czerwca 1924 r., zostały powołane Lasy Państwowe przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie, ta organizacja zarządza przeważającą częścią lasów Skarbu Państwa. Obchody Jubileuszu stanowią okazję do podsumowania pierwszego wieku funkcjonowania tej ważnej instytucji, a także czas, by podziękować wszystkim byłym i obecnym pracownikom PGL Lasy Państwowe za ich wkład w nasze wspólne leśne dziedzictwo.

Od momentu założenia Lasów Państwowych w 1924 roku, lasy i leśnictwo uległy znacznym zmianom. Okres przedwojenny i powojenny był bardzo trudny, ze zupełnie innymi warunkami niż obecnie. Niska lesistość kraju, zniszczenia wojenne lasów, braki kadrowe i sprzęt leśny wymagały organizacji gospodarki leśnej od podstaw. Dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników administracji leśnej, lesistość kraju znacznie wzrosła, a Lasy Państwowe stały się stabilną, samofinansującą się organizacją.

Obecne czasy stawiają przed leśnikami nowe wyzwania, takie jak zmiany klimatu, adaptacja lasów do tych zmian, kryzys różnorodności biologicznej oraz zanikanie ekosystemów. Wymagają one większego zaangażowania Lasów Państwowych w ochronę przyrody, prowadzenie leśnictwa wielofunkcyjnego i uwzględnienie głosu społeczeństwa w zarządzaniu lasami. Jednocześnie ważne jest zapewnienie gospodarce i obywatelom dostępu do odnawialnego surowca, jakim jest drewno, oraz świadczenie przez lasy usług ekosystemowych.

Celem Lasów Państwowych jest troska o rodzimą przyrodę i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń. Choć przyniosły wiele osiągnięć, to ostatnie lata były trudne dla Lasów Państwowych. Wykorzystanie polityczne oraz naciski gospodarcze przeważyły nad ekosystemowymi funkcjami lasów, co doprowadziło do dramatycznego spadku zaufania społecznego. Obecne kierownictwo stawia na dialog ze społeczeństwem i wdraża inicjatywy na rzecz wzmocnienia ochrony lasów. Mam nadzieję, że te działania przyczynią się do odbudowy szacunku do munduru leśnika.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w pełni popiera kierownictwo i pracowników Lasów Państwowych w ich działaniach. Polskie leśnictwo pokazuje, że jest gotowe na zmiany. Podjęte inicjatywy wzmocnią Lasy Państwowe i umożliwią dalszy, zrównoważony rozwój organizacji. Polskie lasy są narodowym skarbem Polaków. Zmiany w Lasach Państwowych są konieczne, ale powinny być wprowadzane stopniowo. Prywatyzacja Lasów Państwowych nie powinna być w ogóle brana pod uwagę w procesie transformacji polskiego leśnictwa.

Uważam, że osiągnięcia polskich leśników w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrony przyrody, spełniania funkcji społecznych przez lasy oraz adaptacji do zmian klimatu powinny być punktem odniesienia dla przyszłej polityki leśnej Unii Europejskiej.

Niezaprzeczalnie największym skarbem Lasów Państwowych są ich pracownicy. Dzisiaj chciałbym oddać hołd wszystkim, którzy swoim trudem i profesjonalizmem przyczynili się do rozwoju polskiego leśnictwa oraz zachowania lasów dla przyszłych pokoleń.

Informujemy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są przekazywane w formie dostarczonej przez nadawcę i nie podlegają redakcji przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version