Zdrowie i styl życia

1 lipca – Dzień Polskiej Borówki i początek sezonu

Owoce z polskich plantacji są już dostępne w sklepach. Borówka wysoka, ulubiony superowoc świata, jest uprawiana w naszym kraju od blisko 50 lat. Polacy są jej największymi konsumentami na świecie, spożywając średnio 1,83 kg na osobę. Polska jest również wielkim eksporterem borówki wysokiej. Branża otwiera sezon 1 lipca i od 8 lat prezentuje światu degustację w wykonaniu najmłodszego w swoim gronie.

Sezon na polską borówkę właśnie się rozpoczął, a pierwsze owoce zostały skoszone przez 13-miesięczną Matyldę, córkę Marii i Damiana Kuców, plantatorów z Solca, gminy Szydłów, województwo świętokrzyskie.

Degustacja pierwszych owoców była tradycją, która została spełniona, a teraz wszyscy mogą cieszyć się smakiem świeżych borówek.

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (2)

1 lipca to dzień, który dedykowany jest miłośnikom borówki. Jest to czas, kiedy plantatorzy mogą czuć dumę z własnych plonów i świętować rozpoczęcie polskiego sezonu borówkowego. Wszyscy zgodnie podkreślają, że teraz jest czas na polską borówkę. Plantatorzy, takie jak Bartłomiej Milczarek, Adam Kostrzewa, Rafał Legucki, Andrzej Trela i Ireneusz Komorowski, przekazują opinie i życzenia w imieniu całej branży.

„1 lipca wkomponował się już w naszą tradycję borówkową. Uprawa borówki wysokiej w Polsce to już blisko 50 lat. Stowarzyszenie plantatorów to blisko 30 lat wspólnej pracy. Od kilku lat obchodzimy Dzień Polskiej Borówki – 1 lipca” – mówi Bartłomiej Milczarek, plantator borówki, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki.

W Polsce obchodzimy święto borówki

Kilka lat temu branża zastanawiała się, czy 1 lipca – symboliczna data otwarcia sezonu – nie jest za wcześnie, że borówki w Polsce dojrzewają później. Teraz widać, że wybrano dobrą datę. W tym roku już od 1 lipca w sklepach można znaleźć polskie borówki. Dzień Polskiej Borówki można celebrować, robiąc zakupy.

„Pamiętam początek, to dosyć znaczące wydarzenie w historii branży. Można było poczuć taką solidarność plantatorów i jasne wyznaczenie punktu rozpoczęcia sezonu. Tak, by konsument wiedział, że te nasze borówki znajdują się już na półkach w sklepach. W tym roku, 1 lipca, jesteśmy już dalej. W tym momencie tej borówki jest już naprawdę dużo. Warto po nią sięgnąć, warto nie tracić żadnego dnia i spróbować pierwszych owoców jak najszybciej” – wspomina Adam Kostrzewa, plantator borówki.

Owoce z polskich plantacji są już w sklepach. Borówka wysoka to ulubiony superowoc świata, który od blisko 50 lat uprawiany jest w naszym kraju. Jesteśmy jako Polacy, z wynikiem 1,83 kg na osobę, jej największymi konsumentami na świecie. Jesteśmy też jako kraj jej wielkim eksporterem. Od 8 lat branża otwiera sezon 1 lipca, pokazując światu degustację w wykonaniu najmłodszego w swoim gronie.

Sezon na polską borówkę już otwarty

Tradycji stało się zadość, sezon otworzyła degustacja pierwszych owoców w wykonaniu Matyldy, 13-miesięcznej córki Marii i Damiana Kuców, plantatorów z Solca, gmina Szydłów, w województwie świętokrzyskim.

„Dzień Polskiej Borówki to już tradycja. Moje dzieci brały udział w pierwszej edycji, 8 lat temu, i biorą udział w kolejnych. Zawsze najfajniejsze, najsympatyczniejsze dziecię zaczyna zajadać polskie borówki. Wiemy, że wtedy zaczynamy zbiory. My jako producenci zaczynamy zrywać, a konsumenci spożywać. Zapraszamy wszystkich, to jest wasz czas, czas na polską borówkę” – mówi Rafał Legucki, plantator borówki, GPO SUNBERRY.

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (3)

„Z tym projektem jesteśmy związani od początku. Od kiedy powstał pomysł promowania rozpoczęcia sezonu – 1 lipca – projekt bardzo mi się podoba. To jest informacja, hasło, które powinno dotrzeć do konsumenta. Teraz jest czas na nasze. Mówimy, że to już nie import, tylko nasze, świetne, zdrowe, zadbane, wyprodukowane w Polsce owoce. Prosty przekaz: rusza sezon, są dla was” – komentuje Andrzej Trela, plantator borówki, Borówka Świętokrzyska.

„1 lipca to strzał w dziesiątkę. Data, która nam się wszystkim świetnie się kojarzy. Jako branża wskazujemy konsumentom dzień, od którego mamy polskie borówki już codziennie. Do każdego posiłku, jako przekąska, czas, w którym można mieć ją koło siebie. Zapraszamy po polskie borówki” – podsumowuje Bartłomiej Milczarek.

Myśl globalnie, jedz lokalnie

Owoce z polskich plantacji są już w sklepach. Borówka wysoka, ulubiony superowoc świata, uprawiana jest w Polsce blisko 50 lat. Polska jest jej największym konsumentem na świecie, a także jej wielkim eksporterem. Od 8 lat branża otwiera sezon 1 lipca, prezentując degustację w wykonaniu najmłodszego w swoim gronie.

Tradycji stało się zadość, sezon otworzyła degustacja pierwszych owoców w wykonaniu Matyldy, 13-miesięcznej córki Marii i Damiana Kuców, plantatorów z Solca, gmina Szydłów, w województwie świętokrzyskim.

1 lipca to święto miłośników borówki. Dzień, w którym plantatorzy czują więź i dumę ze swoich plonów. Wszyscy mają jeden przekaz: rozpoczął się polski sezon, czas na polską borówkę. Opinie i życzenia w imieniu branży składają plantatorzy: Bartłomiej Milczarek, Adam Kostrzewa, Rafał Legucki, Andrzej Trela i Ireneusz Komorowski.

Borówka ma w Polsce swoje święto

„Dziś wszyscy, począwszy od plantatorów, przez dystrybutorów, handlowców, na konsumentach skończywszy, uczymy się, że sezon polskiej borówki rozpoczyna się 1 lipca. W tym roku to już czas, kiedy mnóstwo tej borówki wchodzi na rynek. Ona jest świeża, wspaniała, z najbliższych nam plantacji. To trzeba wykorzystać, bo to jest okazja, by zdrowotnie podbudować się na cały rok. W lipcu zadecydować o tym, w jakiej formie przetrwamy do przyszłego sezonu” – zachęca Ireneusz Komorowski, plantator borówki, wieloletni prezes, członek zarządu Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki.

Nowy link do zdjęcia: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (4)

W tym roku producenci podpowiadają, że sezon owoców zaczyna się nieco wcześniej. Lipiec to idealny czas na degustację świeżych owoców i wypracowanie nawyku ich codziennej konsumpcji. Warto również pamiętać, że pod koniec lipca, w szczycie sezonu, najlepiej wybrać się na samozbiory i zakupić owoce do zamrożenia na jesień i zimę.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM