Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Od 1 lipca br. zmiany w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Od 1 lipca br. zmiany w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy (komunikat)

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza:

Począwszy od 1 lipca br., zostaną wprowadzone zmiany w ustawie pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować legalny pobyt w Polsce. Aktualizacja przepisów obejmie również wsparcie dla osób objętych ochroną czasową i została przygotowana we współpracy z innymi resortami – MRPiPS, MEN, MZ, MC, MI, MF oraz KPRM, po szerokich konsultacjach z organizacjami pozarządowymi, samorządowcami oraz instytucjami państwowymi.

„Polska wykazała się natychmiastową solidarnością po rosyjskim ataku na Ukrainę. Udostępniliśmy schronienie i pomoc tysiącom kobiet, dzieci i osób starszych. Nasze serca są otwarte, a będziemy kontynuować nasze wsparcie dla uchodźców wojennych” – oznajmił wiceminister Maciej Duszczyk.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wypowiedział się na temat zmian w ustawie dotyczącej pomocy dla obywateli Ukrainy. Zaznaczył, że dotychczasowe przepisy spełniły swoje zadanie, umożliwiając uchodźcom wojennym osiedlenie się w Polsce, zdobycie wykształcenia, podjęcie pracy i integrację z lokalnymi społecznościami. Zaznaczył również, że osoby, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, nadal mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Nowe przepisy, obowiązujące od 1 lipca tego roku, przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Uchodźcy wojenni nadal będą mogli liczyć na wsparcie w zakresie zakwaterowania, jednak będą obowiązywały nowe zasady. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania legislacji do obecnych wyzwań, które różnią się od tych z lat poprzednich. Na przykład, od najbliższego poniedziałku zakwaterowanie uchodźców wojennych będzie możliwe tylko w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów.

Od 1 lipca br. obowiązują nowe rozwiązania, które kończą okres wypłacania świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy w lokalach prywatnych. To nadzwyczajne świadczenie straciło swoje pierwotne znaczenie i do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę kosztów zakwaterowania i wyżywienia poniesionych do 30 czerwca br. przez uchodźców, które będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.

Ze względu na malejącą liczbę wnioskodawców o świadczenie, oraz rosnącą liczbę wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania, postanowiono zakończyć tę formę pomocy. Obywatele Ukrainy, którzy wciąż potrzebują wsparcia, mogą zgłosić się do odpowiedniego wojewody, który pomoże im znaleźć dostosowane do ich potrzeb miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania.

Prosimy o składanie wniosków bezpośrednio do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Numery infolinii dla uchodźców z Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia, można znaleźć na stronie MSWiA oraz na stronach urzędów wojewódzkich.

W naszym kraju ciągle istnieją różne obiekty zbiorowego zakwaterowania, w tym również te przystosowane dla grup o specjalnych potrzebach.

Wsparcie dla uchodźców z niepełnosprawnościami jest nadal dostępne.

Osoby z niepełnosprawnościami, które uciekły z Ukrainy w wyniku wojny, nadal mogą liczyć na wsparcie. Zgodnie z nowymi przepisami, wojewodowie będą mogli podpisywać dodatkowe umowy z organizacjami pożytku publicznego, zapewniając zakwaterowanie na specjalnych warunkach osobom z niepełnosprawnościami, ich opiekunom i osobom starszym.

Minimalna liczba osób (10) wymagana w obiektach zbiorowego zakwaterowania nie obowiązuje w przypadku obiektów należących do jednostek sektora finansów publicznych lub objętych ich trwałym zarządem. Organizacja pożytku publicznego musi istnieć co najmniej 24 miesiące, aby móc podpisać umowę z wojewodą.

Konsultacje i adaptacja

Rozwiązania zostały opracowane w wyniku konsultacji społecznych z organizacjami wspierającymi uchodźców. Spotkanie w MSWiA zgromadziło przedstawicieli międzynarodowych i polskich organizacji pozarządowych (ponad 40 organizacji), ambasadę Ukrainy i poszczególne resorty, aby omówić i dostosować propozycje.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wyraziła pozytywną opinię na temat proponowanych przepisów. Po ich przyjęciu przez Sejm, utworzono grupę roboczą, w której skład weszli przedstawiciele urzędów wojewódzkich i MSWiA. Grupa ta przygotowała zalecenia dotyczące kryteriów humanitarnych zwalniających z partycypacji w kosztach zakwaterowania w ośrodkach oraz omówiła kwestie związane ze stosowaniem zmienionych przepisów. Do tej pory odbyło się pięć spotkań konsultacyjnych, w których uczestniczyli przedstawiciele MF, MRPiPS, MEN, UdsC oraz Straży Granicznej.

Wszelkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version