Nauka i technologie

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Ponownie przeanalizowano szczątki prehistorycznego gada morskiego, który został odkryty w XX wieku we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Zwierzę to, które było dalekim krewniakiem dzisiejszych krokodyli, osiągało długość około 4 metrów i wykazywało wyraźne obrażenia szczęki, prawdopodobnie odniesione we wczesnym okresie życia – ustalili naukowcy.

Krokodylomorfy mają długą historię ewolucyjną, równie długą jak dinozaury. Jedną z ich linii ewolucyjnych były duże gady morskie, znane jako krokodyle morskie (Thalattosuchia). Były one krewniakami dzisiejszych krokodyli, ale lepiej przystosowanymi do życia w wodzie, dzieląc się na metriorynchy, które były całkowicie morskie, i teleozaury, które żyły zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

„Występowały w jurze i wczesnej kredzie, czyli około 200 do 130 mln lat temu” – wyjaśnił w rozmowie z PAP doktorant w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Łukasz Weryński.

W Polsce większość krokodyli morskich to znaleziska z Pomorza Zachodniego, szczególnie z miejscowości Czarnogłowy, która obfitowała w skamieniałości tych zwierząt. Odkrywano je pod koniec XIX i na początku wieku XX. Pojedyncze okazy znajdowano też poza Pomorzem, np. w Inowrocławiu i okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W Polsce, większość skamieniałości krokodyli morskich pochodzi z Pomorza Zachodniego, zwłaszcza z miejscowości Czarnogłowy. Odkrywano je głównie pod koniec XIX i na początku wieku XX, choć pojedyncze okazy znaleziono również poza Pomorzem, na przykład w Inowrocławiu i okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Więcej informacji na temat ponownego badania pradawnego krokodylomorfa z Zalecza Wielkiego można znaleźć pod tym linkiem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102626%2Cponownie-zbadano-pradawnego-krokodylomorfa-z-zalecza-wielkiego.html


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM