UNICEF został oficjalnym partnerem Kazachstanu w organizacji 5. Światowych Igrzysk Nomadów, które odbędą się w dniach 8-13 września w Astanie, stolicy Kazachstanu.
Światowe Igrzyska Nomadów mają na celu promowanie więzi między kulturami nomadzkimi poprzez organizację zawodów opartych na historycznych grach ludów koczowniczych. Ich celem jest rozwój etno-sportu i ruchu etno-kulturowego jako ważnego dziedzictwa ludzkiej cywilizacji.
Światowe Igrzyska Nomadów zostały uwzględnione na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W 5. Światowych Igrzyskach Nomadów weźmie udział około 2500 zawodników z 89 krajów, rywalizujących w 21 dyscyplinach sportowych, w tym w wyścigach konnych w pełnym rynsztunku, pokazach kaskaderskich, strzelaniu z łuku i chodzeniu po linie. Wydarzenie to będzie świętem kulturalnym i sportowym oraz okazją do promowania praw dzieci.
„Tradycyjne dyscypliny, gry narodowe mają ogromny potencjał edukacyjny, wszystko to, co jest potrzebne do pomyślnego rozwoju dziecka. Pomagają dzieciom poszerzyć wiedzę na temat ich rodzimej kultury i przekazywać doświadczenia społeczne z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że naszym partnerem jest UNICEF. Sprawia to, że piąte igrzyska zyskują specjalny status i nadaje priorytet wartościom rodzinnym naszych obywateli” – powiedział Nail Nurov, szef Dyrekcji ds. Przygotowania i Gospodarstwa Igrzysk.
„W tym roku Kazachstan obchodzi trzydziestą rocznicę ratyfikacji Konwencji i jesteśmy bardzo zadowoleni, że Światowe Igrzyska Nomadów, jedno z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych, nadały temu prawu priorytet. Nasze partnerstwo będzie skierowane do rodziców i opiekunów, aby zachęcać dzieci do konstruktywnej zabawy” – stwierdził.
UNICEF będzie zaangażowane w organizację igrzysk, aby promować ochronę praw dzieci.
Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF w Kazachstanie, podkreślił, że Konwencja o prawach dziecka, uchwalona przez ONZ w roku 1989, gwarantuje dzieciom prawo do zabawy.
Podczas igrzysk UNICEF będzie szkolić wolontariuszy, prowadzić zajęcia edukacyjne i warsztaty dla dzieci i ich rodziców, a także uczestniczyć w programie naukowym, dzieląc się wnioskami z krajowych badań na temat zdrowego odżywiania dzieci.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl