Wiadomości Polska Ludzie i kultura Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2: odkryj nieznane i poznaj magię sztuki
Ludzie i kultura

Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2: odkryj nieznane i poznaj magię sztuki

„Beyond the world. Specific Summer. Part 2” is a series of exhibitions inspired by the titular poem by Charles Baudelaire from the collection „Paris Spleen”, which conveys a sense of alienation in the big city, satiation, and anonymity in the crowd.

Bohaterami tej części są artyści z Islandii: Eva Ísleifs, Helgi Þórsson i Ragnar Kjartansson. Ich dzieła, pełne emocji i zaskakujących perspektyw, prowadzą nas przez nieoczywiste ścieżki interpretacji i budzą refleksje nad otaczającą nas rzeczywistością.

Eva Ísleifs poszukuje głębszego sensu w otaczającej ją rzeczywistości i stawia znak zapytania tam, gdzie wszystko wydaje się zwyczajne i racjonalne. Inspiracją dla jej dzieła „Druga natura” był Oroński park, które opowiada o ludzkiej chęci stworzenia idealnego raju – sztucznego środowiska z wybranych elementów przyrody, pozbawionego dzikich aspektów.

Stara fotografia przywołuje świat snów i fantastycznych wierzeń za sprawą Helgi Þórsson.

„Leśni Ludzie” to nie tylko rzeźba, ale także performance, który bawi się percepcją widza i granicami między rzeczywistością a iluzją. Ta ekspresyjna rzeźba wchodzi w bezpośredni dialog ze zwiedzającymi, budząc niepokój i poczucie bycia obserwowanym przez obcego.

Ragnar Kjartansson nadaje swojej pracy nieoczywisty tytuł – „Bóg”. Tym samym przenosi nas w świat ponadnaturalny; zanurzamy się w obecności potężniejszej niż człowiek. Znajdujemy się przy tym w historycznej kaplicy, która służyła mieszkańcom orońskiej wsi jako kościół. Im dłużej wsłuchujemy się w śpiewane słowa, tym większy ogarnia nas smutek. Odczuwamy wewnętrzny rozłam pomiędzy pięknem a bólem istnienia.

W swoim występie dla CRP artysta uczynił swoje życie głównym tematem, stawiając zarówno widzów, jak i siebie w niekomfortowej sytuacji, ogłaszając brak pomysłu na występ. Starając się nadrabiać tę „indolencję”, prezentuje swoje imponujące CV zapisane na glinianych tabliczkach, niczym sumeryjski skryba.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version