Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRPiPS: w czasie upałów pracodawca musi dbać o bezpieczeństwo pracowników (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: w czasie upałów pracodawca musi dbać o bezpieczeństwo pracowników (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza

Prace nad wzmocnieniem ochrony pracowników są już w toku w MRPiPS.

Spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz dyrektora generalnego MRPiPS odbyło się 10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Głównym tematem była poprawa warunków pracy w okresie upałów.

Przegrzanie organizmu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet prowadzić do tragicznych skutków. Obecnie przepisy BHP nie określają maksymalnej temperatury, w której można pracować, choć ustalają minimalną wysokość pracy w zależności od wykonywanej czynności. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze mające na celu uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochronę pracowników przed skutkami upałów.

Wzrastające wyzwanie

Zmiany klimatyczne powodują coraz większe problemy w letnich miesiącach, gdy dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni stają się coraz powszechniejsze. Pomimo zwrócenia uwagi przez pracowników i związki zawodowe, poprzedni rząd nie podjął odpowiednich działań. CIOP prowadzi badania nad obciążeniem cieplnym pracowników w środowisku gorącym w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, realizowanego w latach 2023-2025.

Rada Ochrony Pracy podjęła się rozpatrzenia kwestii zmian klimatu w miejscu pracy i na posiedzeniu z 7 maja 2024 roku zaleciła propagowanie świadomości na ten temat. Rada uznaje konieczność opracowania systemu legislacyjnego uwzględniającego te zmiany w środowisku pracy.

Wiele firm ma obawy dotyczące sytuacji, w której mogą zwolnić pracowników lub skrócić godziny pracy. Jasne uregulowanie tej kwestii będzie korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron.

Międzynarodowe doświadczenia

Podczas spotkania omawiano kwestie związane z trudnościami w określeniu uniwersalnej temperatury maksymalnej, wynikającej zarówno z warunków zewnętrznych, takich jak przepływ powietrza i wilgotność, jak i indywidualnych uwarunkowań pracowników. Badania wykazują, że osoby powyżej 50 roku życia gorzej adaptują się do wysokich temperatur, a duże zmiany temperatury, zwłaszcza powyżej 15 stopni Celsjusza, są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

W czasie spotkania eksperci omawiali również regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy obowiązujące w innych krajach. Obecnie Unia Europejska nie posiada jednolitych przepisów w tej kwestii, jednak Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), reprezentująca ponad 92 związki zawodowe z całej Europy, wezwała Komisję Europejską do ustanowienia norm regulujących maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej UE.

W niektórych krajach członkowskich ustalono maksymalną temperaturę w pomieszczeniach (np. 28 st. C w Słowenii), podczas gdy w innych zależy ona od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku przekroczenia określonej temperatury, pracownik ma prawo do płatnej przerwy lub odpoczynku w chłodnym miejscu. Inne rozwiązanie to możliwość zmiany organizacji pracy, aby zapewnić pracownikom przerwę w czasie największych upałów.

Aktualne przepisy prawne

W Kodeksie pracy znajdują się przepisy regulujące zagadnienia dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla pracowników. Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, pracodawcy są zobowiązani do podejmowania działań mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, takich jak organizacja pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo i higienę, reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środków doskonalenia ochrony zdrowia i życia pracowników do zmieniających się warunków wykonywania pracy.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy można znaleźć m.in. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.),

Wymogi te są również określone w innych aktach prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, które należy również uwzględnić.

– w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 r. dotyczącym najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 1286, z późn. zm.),

– rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279, z późn. zm.),

– rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 419).

Obowiązki wynikające z ww. rozporządzeń obejmują zapewnienie pracownikom nieodpłatnych napojów, szczególnie w warunkach gorącego mikroklimatu, gdzie wartość wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT – Wet Bulb Globe Temperature) przekracza 25 st. C, oraz na stanowiskach pracy, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C. Ilość, rodzaj i temperatura napojów powinny być dostosowane do warunków pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Poprawienie wyposażenia okien i świetlików poprzez zastosowanie urządzeń eliminujących nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne na stanowiskach pracy.

Zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do wypoczynku pracownikom, którzy pracują w pomieszczeniach, gdzie temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 st. C.

Pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach przysługuje możliwość dodatkowych przerw w pracy, zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, skrócenie czasu pracy poniżej ustalonych norm dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia może polegać na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy lub na obniżeniu tych norm.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają standardów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, lub jeśli wykonywana praca stanowi zagrożenie dla innych osób, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy i natychmiast powiadomić przełożonego.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version