Utworzenie wspólnej marki parasolowej ma na celu wzmocnienie pozycji spółki Alsendo oraz zwiększenie jej konkurencyjności w negocjacjach z partnerami technologicznymi – wyjaśniają Magdalena Magnuszewska i Dawid Olszta z Alsendo, firmą zajmującą się usługami wysyłkowymi i jedną z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej.
– Władze Ministerstwa Infrastruktury ogłosiły, że 15 lipca 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę obwodnicy Wałcza wzdłuż drogi krajowej nr 22. Firma PORR została wybrana jako wykonawca kontraktu o wartości 175,6 mln zł. Projekt ten jest częścią Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreślił, że obwodnica Wałcza, na którą mieszkańcy czekali wiele lat, w końcu zostanie zrealizowana. Dzięki tej inwestycji uciążliwy ruch tranzytowy będzie wyprowadzony z miasta, co poprawi komfort życia i podniesie poziom bezpieczeństwa na DK22.
Planowana obwodnica Wałcza będzie miała 13,3 km długości. Prace projektowe mają trwać 10 miesięcy, uzyskanie decyzji ZRID 7 miesięcy, a prace budowlane (z wyłączeniem przerw zimowych) 22 miesiące. Oznacza to, że kierowcy będą mogli korzystać z nowej trasy w 2028 roku.
Zakończona w 2020 roku obwodnica Wałcza, część drogi ekspresowej S10, ma na celu odciążenie miasta od ruchu tranzytowego. Jej przebieg został zaplanowany po wschodniej stronie miasta z uwagi na terenową konfigurację okolicy, z licznymi jeziorami. Dodatkowo, nowa trasa ominie miejscowość Strączno na południowy zachód od Wałcza. W ramach inwestycji powstanie również nowy węzeł drogowy, łączący obwodnicę S10 z obwodnicą DK22.
Planowana obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie wyposażona w dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod drogą, wiadukt nad linią kolejową oraz wiadukt nad S10 w ramach nowego węzła drogowego. Dodatkowo planowane jest zrealizowanie sześciu rond z drogami powiatowymi, gminnymi i drogą wojewódzką.
Na Pomorzu Zachodnim planowana jest budowa 100 obwodnic w ramach Programu budowy. Dotychczas uwzględniono dziewięć inwestycji, w tym obwodnice Gryfina (DK31) i Szczecinka (DK20), których zakończenie planowane jest odpowiednio na IV kwartał bieżącego roku i II kwartał przyszłego roku. W tym roku GDDKiA podpisała umowy na projektowanie i budowę obwodnic w ciągu DK22 – Szwecji i Rusinowa.
Projekt budowlany dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został już opracowany, a w ubiegłym roku uzyskano decyzję ZRID. Planowane jest, że inwestycja zostanie zrealizowana równocześnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic, w ramach którego powstanie nowy węzeł łączący autostradę A6 z drogą krajową DK13.
Aktualnie trwa przetarg na budowę obwodnicy Stargardu na DK20. Choć wykonawca został już wybrany, podpisanie umowy oczekuje na zakończenie kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W bieżącym roku planowany jest również przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20, a prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Człopy w ciągu DK22 są obecnie w trakcie realizacji.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl