Wiadomości Polska Ludzie i kultura Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego
Ludzie i kultura

Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Witajcie! Zaczęła się już szósta edycja Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego – wyjątkowego wydarzenia, które ma na celu wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji. Jeśli macie jakieś propozycje, to przyjmujemy je do 15 września, a zwycięzców ogłosimy na uroczystej gali na początku grudnia. Zgłoszenia do konkursu już trwają, więc nie zwlekajcie!

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana w czterech kategoriach, obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: materiały prasowe, audycje radiowe, realizacje wideo oraz fotografie. Została ustanowiona przez Polską Agencję Prasową w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia.

„Otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków – te cechy Ryszarda Kapuścińskiego to zarazem podstawowe wartości stojące u podstaw naszej inicjatywy. Laureatami nagrody są twórcy, którzy nie tylko opisują fakty, ale umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to najsłynniejszy PAP-owiec” – tłumaczy Marek Błoński, szef Polskiej Agencji Prasowej.

Szósta edycja nagrody odbędzie się w dniach od 15 lipca do 15 września 2024 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane przez organizatorów przez dwa miesiące w jednej z czterech kategorii konkursowych. Jedyne wymaganie formalne to opublikowanie nominowanego materiału między 1 września 2023 a 31 sierpnia 2024 roku.

„PAP to instytucja, z którą ojciec był bardzo związany przez wiele lat. Myślę, że byłby on szczęśliwy, wiedząc, że taka nagroda została pomyślana. Bardzo cieszy, że zostanie ona wznowiona, że to była tylko czasowa przerwa, która się kończy i zaczynamy z powrotem pracę” – mówi córka Ryszarda Kapuścińskiego, Rene Maisner.

Honorową przewodniczącą kapituły 6. edycji nagrody będzie właśnie ona. Mirosław Ikonowicz, bliski przyjaciel legendy polskiego reportażu, który związany jest z PAP od 1953 roku, obejmie analogiczną funkcję.

„Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem, przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak aby mógł on zrozumieć otaczający go świat” – napisał Ryszard Kapuściński w książce pt. „To nie jest zawód dla cyników”.

Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych do nagrody materiałów będzie rzetelność, czyli umiejętność oddzielenia faktów od opinii i interpretacji. W przypadku tematów kontrowersyjnych, materiały powinny prezentować różne stanowiska w sposób bezstronny, umożliwiając czytelnikowi, słuchaczowi lub widzowi zapoznanie się z różnymi punktami widzenia.

Niezwykle istotne jest, aby zgłoszone do nagrody materiały cechowała rzetelność, czyli umiejętność prezentacji faktów oddzielonej od opinii i interpretacji. W przypadku tematów kontrowersyjnych, należy zapewnić bezstronne przedstawienie różnych stanowisk, aby czytelnik, słuchacz lub widz mógł zapoznać się z różnymi punktami widzenia.

Ważne będzie również przekazanie informacji w sposób klarowny, opierając się na wiarygodnych źródłach oraz umieszczenie przedstawionych faktów w szerszym kontekście. Inne kryteria oceny obejmują także jakość stylistyczną i językową, umiejętności techniczne w produkcji filmowej lub radiowej, czytelność sformułowań, logikę argumentacji oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu elementów.

„(…) pan nasz wychodził z założenia, że nawet najbardziej lojalnej prasy nie należy dawać w nadmiarze, gdyż może z tego wytworzyć nawyk czytania, a potem już krok tylko do nawyku myślenia, a wiadomo, jakie to powoduje niewygody, utrapienia, kłopoty i zmartwienia” – pisał Ryszard Kapuściński w legendarnym „Cesarzu”.

Jesteśmy przekonani, że media w Polsce, włącznie z Polską Agencją Prasową, zawsze będą promować czytanie i refleksję. Nasz konkurs im. Ryszarda Kapuścińskiego będzie ważnym narzędziem wspierającym wolność słowa i etyczną praktykę dziennikarską.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version