Polska Agencja Prasowa planuje publikację 120-140 depesz tekstowych dotyczących wyłącznie tematów olimpijskich każdego dnia podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca 2024 roku. Klienci PAP będą mieli również dostęp do dziesiątek tysięcy zdjęć oraz bogatych serwisów wideo i infograficznych.
W trakcie pierwszego w historii spotkania online z odbiorcami serwisów agencyjnych, PAP przedstawiła swoje plany redakcyjne.
Zapewniono, że Polska Agencja Prasowa będzie relacjonować wszystkie 329 konkurencji medalowych.
Paweł Puchalski, szef działu sportowego PAP, podkreślił, że priorytetem agencji są występy i przygotowania polskich sportowców. Zapewnił, że każdy występ Polaka zostanie odnotowany w Codziennym Serwisie Informacyjnym, włącznie z eliminacjami, finałami i pojedynczymi konkurencjami w wieloboju.
W kontekście wspierania serwisów PAP relacjami światowych agencji, redaktor naczelny Wojciech Tumidalski podkreślił rolę francuskiej AFP. Na łamach serwisów PAP znajdą się szerokie opisy najważniejszych i najbardziej zaskakujących wydarzeń igrzysk, a także ciekawostki olimpijskie. Każdy dzień zakończy się obszernym podsumowaniem.
„To wszystko zostanie wzbogacone relacjami naszych korespondentów zagranicznych, z opiniami na temat występów sportowców z różnych krajów. Z kolei nasi korespondenci w kraju będą reagować na wszystkie występy Polaków: będą się starać docierać do ich rodzin, trenerów, wychowawców, żeby tam, gdzie pojawią się sukcesy, pokazywać także ich źródło” – podkreślił Paweł Puchalski.
Fotoreporterzy PAP będą odpowiedzialni za szczegółowe relacjonowanie osiągnięć polskich reprezentantów, a także innych ważnych wydarzeń, jeśli nie będzie to kolidowało z występami Polaków. Dodatkowo, materiały dostarczone przez fotografów z European Pressphoto Agency (EPA) będą dodawane do Codziennego Serwisu Fotograficznego PAP i bazy zdjęć PAP.
EPA akredytowała 25 fotografów na różne wydarzenia, w tym zawody żeglarskie w Marsylii i konkurencje w surfingu na Tahiti. Poza Paryżem, fotografowie zostali również obsadzeni w Lille (koszykówka i piłka ręczna), Vaires-sur-Marne (wioślarstwo, kajakarstwo) i Chateauroux (strzelectwo).
Michał Wielgus, szef redakcji fotograficznej PAP, prognozuje, że podczas zbliżających się dużych imprez sportowych można spodziewać się około 25 tys. zdjęć z EPA i ponad 3 tys. zdjęć PAP, opierając się na doświadczeniach z poprzednich wydarzeń tego typu.
Ponadto planowane jest uzupełnienie bazy zdjęć PAP o materiały pochodzące z innych agencji, takich jak PA, DPA, Newscom, które będą współpracować z PAP podczas igrzysk olimpijskich.
Po raz pierwszy w historii agencji PAP, ważnym elementem relacji z tegorocznych igrzysk olimpijskich będą materiały wideo. Przewidziane formaty obejmują zapowiedzi wideo na początek dnia, nagrania wideo z przestrzeni miasta i wioski olimpijskiej z udziałem ekspertów i sportowców, nagrania wideo z udziałem ekspertów, kibiców itd. nagrywane w Polsce oraz krótkie nagrania „setkowe” w przypadku kluczowych wydarzeń.
Justyna Wojteczek, zastępczyni redaktora naczelnego PAP, ogłosiła plany silnego rozwoju działu wideo w najbliższej przyszłości. Podczas nadchodzących igrzysk, Agencja będzie udostępniać zarówno surowe, jak i zmontowane materiały wideo. Dodatkowo, planowane są również wideo z Polski, zawierające rozmowy z ekspertami i psychologami sportu. Wojteczek zaznaczyła, że wszystkie materiały wideo będą zapowiadane w serwisie depeszowym.
„W telewizji zobaczycie sportowców świętujących sukcesy, smucących się po porażkach. Ale igrzyska to coś więcej. To ci ludzie w przestrzeni miasta, ze swoimi pasjami, nieoczywistymi przemyśleniami na temat sportu. To ludzie z krwi i kości, i właśnie to będziemy się starali w naszych materiałach wideo przekazać” – mówił odpowiedzialny za wideo wysłannik PAP na igrzyska Tomasz Więcławski.
Zapowiedział, że podczas igrzysk olimpijskich serwis wideo będzie interesujący, różnorodny i wzbogaci ofertę PAP.
Podczas igrzysk odbędzie się Olimpijskie Studio PAP, do którego zostaną zaproszeni specjalni goście. Będą to nadawane na żywo 10-minutowe rozmowy wideo z ekspertami. Zespół wideo planuje również opracowywanie fotokastów – klipów wideo opartych głównie na archiwalnych zdjęciach z dotychczasowych igrzysk. Serwis wideo będzie uzupełniony materiałami agencji AFP, głównie wypowiedziami kibiców zbieranymi wokół obiektów sportowych.
Podczas spotkania podkreślono, że ważną częścią oferty PAP będą również infografiki. Na stronie infograficznej PAP igrafika.pap.pl, w zakładce „Igrzyska Olimpijskie 2024”, dostępny będzie pakiet atrakcyjnych wizualnie ilustracji poświęconych dyscyplinom olimpijskim, ciekawostkom związanym z igrzyskami oraz tabelom medalowym.
„Reagujemy też na wydarzenia: dopingi, kontuzje, rekordy. Nowinką będzie interaktywna tabela medalowa, którą można pobrać i wkleić do własnego serwisu internetowego” – zapowiedział Adam Ziemienowicz.
Źródło: pap-mediaroom.pl