Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Rada Ministrów przyjęła rozwiązania dotyczące ułatwienia powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Rada Ministrów przyjęła rozwiązania dotyczące ułatwienia powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej utworzenia oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwienia powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Propozycję przygotowało MSWiA i została ona zatwierdzona 23 lipca br.

Zmiany w przepisach mają na celu usprawnienie procesów rekrutacyjnych do Policji i Straży Granicznej oraz zwiększenie dostępności dla potencjalnych kandydatów, którzy spełniają wymagania stawiane przez te służby mundurowe.

Ministerstwo planuje zwiększyć liczebność Policji i poprawić jej wiarygodność poprzez przyjęcie nowej ustawy ułatwiającej rekrutację do służby policyjnej oraz wprowadzenie klas mundurowych o profilu policyjnym. – oświadczył wiceminister Czesław Mroczek.

Sekretarz stanu w MSWiA omówił także konkretne rozwiązania, jakie przyjęła Rada Ministrów. „Te zmiany mają na celu zwiększenie liczby policjantów i zapełnienie wakatów poprzez ułatwienie powrotu do służby byłym funkcjonariuszom, a także ułatwienie wejścia do służby młodym absolwentom szkół ponadpodstawowych. Wszystko to w imię bezpieczeństwa kraju i jego obywateli” – podkreślił.

Rozwiązania dotyczące kwalifikacji

Nowe postępowanie kwalifikacyjne będzie obowiązywać kandydatów składających podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej do 3 lat po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej o profilu mundurowym, dla którego określono odpowiedni program szkolenia.

– Kwalifikacja kandydatów nie obejmie testu wiedzy.

– Kandydaci, którzy uzyskali pozytywny wynik w teście sprawności fizycznej w ostatnim roku nauczania w oddziale o profilu mundurowym, zostaną zwolnieni z tego testu w procesie kwalifikacyjnym.

Osoby, które ukończyły określone klasy, będą miały pierwszeństwo w rekrutacji do Policji i Straży Granicznej.

Przepisy dotyczące byłych funkcjonariuszy decydujących się na powrót do służby w Policji lub Straży Granicznej zostaną zmienione, a dla nich przygotowane zostaną nowe procedury kwalifikacyjne.

Proponujemy zwiększenie z 3 do 5 lat okresu, w którym byłym funkcjonariuszom Policji, decydującym się na powrót do służby, będzie przysługiwać możliwość skorzystania z uproszczonej procedury kwalifikacyjnej.

Osoby, które złożyły podanie o przyjęcie do służby w Policji po pięcioletniej przerwie od zwolnienia ze służby, mogą zostać ponownie przyjęte. Kandydaci ci będą również musieli przejść test sprawności fizycznej.

– Byli funkcjonariusze Policji, którzy posiadają stopień oficera młodszego lub wyższy, będą poddani skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu ze względu na posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje. Nie będą oni podlegali cenzusowi czasowemu związanemu z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo, ci kandydaci nie będą musieli przechodzić testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego, w tym testu psychologicznego.

Osobna procedura kwalifikacyjna zostanie wprowadzona dla byłych funkcjonariuszy, którzy ubiegają się o przyjęcie do służby kontrterrorystycznej. Kandydaci ci będą zwolnieni z testu wiedzy.

Ułatwienia będą również obejmować powroty do służby byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej, zgodnie z specyfiką systemu rekrutacji do tej formacji.

Warto rozważyć nowe propozycje dotyczące służby kontraktowej w Policji, które otworzyłyby nowe możliwości dla osób chcących dołączyć do tej formacji. Zgodnie z nimi, do służby kontraktowej mogliby przystąpić również emerytowani funkcjonariusze Policji oraz innych służb.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które będą obowiązywać w innych terminach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe (PAP).


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version