Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Prawo.pl: można już wnioskować o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności
Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: można już wnioskować o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności

30 września 2024 r. straci ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu, dotyczy to blisko 400 tys. osób – podaje Prawo.pl. Jednak, zgodnie z nowymi przepisami, procedowanymi przez resort rodziny, orzeczenie zostanie automatycznie przedłużone o pół roku, jeśli zainteresowany złoży wniosek o nowe orzeczenie jeszcze w czasie ważności obecnego orzeczenia.

Zgodnie z informacjami Prawo.pl, planowane zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mają wprowadzić nowe terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Osoby, których orzeczenie wygasa 30 września, będą mogły skorzystać z przedłużonej ważności o pół roku – do 30 marca 2025 r. Warunkiem jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie w odpowiednim powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności przed upływem obecnego terminu ważności.

„W praktyce muszą złożyć taki wniosek do 30 września bieżącego roku” – podkreśla na łamach Prawo.pl Marzenna Perkowska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON).

„Termin 30 dni jest nieadekwatny do obecnej sytuacji, więc dobrze, że wniosek będzie można złożyć wcześniej. Obecnie wnioski o orzeczenie są składane przez dużą liczbę osób z doświadczeniem uchodźczym, przez seniorów, generalnie wzrasta liczba osób z niepełnosprawnościami” – komentuje w serwisie Prawo.pl dr Michał Urban, radca prawny z Kancelarii Urban Legal.

Nowa poprawka zakłada wcześniejsze złożenie wniosku o nowe orzeczenie, a w przypadku dzieci – jeszcze wcześniej (obecnie 30 dni).

Bernadeta Skóbel, radca prawny i kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich, pozytywnie ocenia propozycję resortu rodziny dotyczącą przedłużenia ważności orzeczeń, ale krytykuje procedowanie obecnej nowelizacji.

„To kolejny raz, kiedy ministerstwo rodziny proceduje przepisy dotyczące zadań samorządów bez ustaleń z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego” – podkreśla radca prawny na łamach Prawo.pl.

Więcej informacji na temat nowelizacji przepisów dotyczących ważności orzeczeń o niepełnosprawności znajdziesz na stronie Prawo.pl pod adresem: https://www.prawo.pl/samorzad/przepisy-o-waznosci-orzeczen-o-niepelnosprawnosci-nowelizacja,528163.html 


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version