– Centrum Informacyjne Senatu ogłasza, że dnia 31 lipca 2024 roku Senat podjął decyzję o wprowadzeniu poprawek do 2 ustaw reformujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wraz z 66 poprawkami została przyjęta głosami 51 senatorów, przy 30 przeciwnych. Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym wraz z zaakceptowanymi zmianami została poparta przez 51 senatorów, przy 30 przeciwnych.
Wprowadzono 66 poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zmiany obejmują poszerzenie katalogu urzędów i funkcji, których sprawowanie ogranicza możliwość kandydowania do TK bez zachowania 4-letniej „karencji”. Osoby, które pełniły określone funkcje, będą mogły kandydować na stanowisko sędziego Trybunału, jeżeli od zakończenia tych funkcji upłynęły co najmniej 4 lata. Dodatkowo, wybrany przez Sejm sędzia TK będzie mógł złożyć ślubowanie przed notariuszem w razie niemożności jego złożenia wobec Prezydenta RP. Oświadczenia majątkowe sędziów TK będą jawne, a zażalenie na postanowienie Prezesa TK o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego będzie rozpatrywane przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK zamiast pełnego składu TK. Wprowadzono również zrównanie wszystkich sędziów TK w stanie spoczynku w zakresie dopuszczalnego wymiaru czasu pracy naukowej, oraz ograniczono możliwość orzekania przez sędziego TK w sprawach, w których uczestniczył jako poseł lub senator. Senat będzie uczestnikiem postępowań przed TK w sprawach konstytucyjności umów międzynarodowych ratyfikowanych za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Rzecznik Praw Dziecka i Prezes NIK będą mogli zgłosić udział w każdym postępowaniu przez TK, podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich. Ostatnia z poprawek usuwa możliwość ubiegania się asystentów z TK o uzyskanie uprawnień prawniczych.
Wprowadzono 2 poprawki do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Pierwsza z nich dotyczy ochrony danych skarżących w orzeczeniach TK ogłaszanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Druga poprawka skraca terminy uchwalenia regulaminu TK i statutu Kancelarii przez Zgromadzenie Ogólne, a także ustala termin wydania przez prezesa TK i szefa Kancelarii niezbędnych aktów wewnętrznych.
Nowe przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, rozpatrzone przez Senat, stanowią kluczową część pakietu reform ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Projekt zakłada kompleksową rewizję TK, opartą na analizie otoczenia normatywnego i praktyki orzeczniczej. Ustawa określa organizację i tryb działania TK, a po reformie utracą moc trzy obecne ustawy dotyczące funkcjonowania Trybunału. Dodatkowo, planuje się unieważnienie niektórych wyroków wydanych z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania oraz umożliwienie sędziom TK przejścia w stan spoczynku. Prezesa TK ma przejąć sędzia o najdłuższym stażu, a kandydatów na prezesa ma przedstawić prezydentowi Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Nowe przepisy zwiększają też kompetencje Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK i poszerzają krąg podmiotów mogących zgłaszać kandydatów na sędziów TK. Składy orzekające w sprawach dyscyplinarnych w Trybunale będą losowane spośród sędziów TK i sędziów w stanie spoczynku.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie pierwotnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl