Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wzroście liczby „złotej algi” w Kanale Gliwickim w ciągu ostatnich dni. Wprowadzono I stopień zagrożenia dla punktu kontrolnego w Pławniowicach, natomiast dla pozostałych sekcji obowiązuje stan ostrzegawczy związany z występowaniem „złotej algi”. Służby monitorują sytuację i są przygotowane na ewentualny dynamiczny wzrost populacji „złotej algi”.
30 lipca odbyła się narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze, której przewodniczyła Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska. Podczas spotkania eksperci przeanalizowali rekomendacje dla służb, wprowadzili aktualizacje dostosowane do bieżącej sytuacji i omówili dalsze prace związane z rozwojem monitoringu i modelu hydrologicznego, mające na celu poprawę stanu rzeki. Zespół międzyresortowy ds. Odry kontynuuje analizy i uzgodnienia dotyczące renaturyzacji Odry oraz jej dopływów.
Ministerstwo ds. klimatu i środowiska śledzi sytuację na rzece Odrze i pozostaje w gotowości do podjęcia działań w przypadku gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” oraz innych epizodów śnięcia ryb. Aktualne informacje i dane monitoringu Odry są dostępne na stronie gov.pl/odra. Resort przemysłu pracuje nad planem inwestycyjnym mającym na celu zmniejszenie zasolenia wód Odry, a także nad strategią finansową dla działań na rzecz rzeki. Wdrożony został aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, umożliwiający prognozowanie sytuacji na rzece i monitorowanie zrzutów przemysłowych. Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze działa we współpracy z resortami: infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych. Dodatkowo, odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi, podczas którego omówiono priorytety działań systemowych zmierzających do zmniejszenia zasolenia Odry oraz kierunki działań związanych z renaturyzacją.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl