Biznes i finanse

Samochody priorytetem Polaków: chcemy je kupować, mimo spadku nastrojów – lipiec w raporcie OTOMOTO Insights

Według najnowszej ankiety GUS, Polacy nadal wykazują chęć wymiany swoich samochodów, przy czym wielu z nich planuje dokonać tego w ciągu najbliższego roku. Nastroje konsumenckie osłabły w lipcu, z powodu obaw zarówno o sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego (spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu do czerwca), jak i o przyszłą sytuację ekonomiczną kraju (spadek o 4,4 punktu procentowego w porównaniu do czerwca). Pomimo spadków, aż 8,55% respondentów nadal planuje zakup samochodu w najbliższym czasie. Dane deklaratywne znalazły potwierdzenie w rejestracjach samochodów w CEPiK-u, które w kolejnym miesiącu przekroczyły 365 tysięcy – o 35% więcej niż w lipcu ubiegłego roku.

Najnowsza edycja raportu OTOMOTO Insights prezentuje najświeższe dane dotyczące rynku motoryzacyjnego w Polsce, uwzględniając informacje z CEPiK-u, GUS-u i NBP. Cały raport jest dostępny do przeglądania online na stronie: otomotoinsights.pl.

Benzynowe samochody dominują na rynku, a liczba ofert z silnikiem diesla systematycznie maleje

Na OTOMOTO, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ponad połowę ofert stanowiły samochody z silnikiem benzynowym. Jednak oferta samochodów z silnikiem diesla systematycznie maleje, notując spadek o 0,7 punktu procentowego w lipcu w porównaniu do czerwca 2024 roku i o 1,4% w porównaniu do maja 2024 roku. Zarówno samochody benzynowe, jak i diesle znajdują nabywców w podobnym czasie, ale okres sprzedaży zależy m.in. od tego, czy ogłoszenie pochodzi od sprzedawcy indywidualnego (średnio 41 dni) czy biznesowego (43-44 dni). Użytkownicy indywidualni sprzedają auta szybciej, prawdopodobnie ze względu na bardziej przystępne ceny – średnia cena pojazdów wystawionych przez prywatnych sprzedawców jest o prawie 30 tysięcy złotych niższa niż średnia cena samochodów wystawionych przez profesjonalnych sprzedających na OTOMOTO.

Rosną średnie ceny samochodów na platformie OTOMOTO. W lipcu, odwiedziło ją 23 miliony użytkowników, spędzając średnio ponad 11 minut na przeglądaniu ogłoszeń.

Użytkownicy najczęściej filtrowali ogłoszenia według marki (84%) i modelu (71%). Średnie ceny samochodów wystawianych na platformie w lipcu były o około 5% wyższe w przypadku profesjonalnych sprzedających i o około 3% wyższe w przypadku osób prywatnych.

Wzrost wartości kredytów na samochody związany z aktywnością klientów indywidualnych

Wysoka podaż samochodów (+18% r/r) wynika głównie z coraz większej aktywności klientów indywidualnych, którzy coraz częściej finansują zakup samochodów przy pomocy kredytów o rosnącej wartości. Średnia kwota zobowiązań zaciąganych za pośrednictwem OTOMOTO Pay na zakup samochodu wzrosła kolejny miesiąc z rzędu. W lipcu średnia wartość kredytu wyniosła 45,7 tysiąca złotych, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu do czerwca tego roku. Kobiety stanowiły 30% osób zainteresowanych kredytem na zakup auta, a średnia wysokość zobowiązań zaciąganych przez nie (46,2 tys.zł) przewyższała średnią wartość kredytów, na które decydowali się mężczyźni (45,5 tys. zł).


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM