Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MKiŚ: Odra 2024: najnowszy komunikat międzyresortowego zespołu ds. Odry. Sytuacja na Śląsku – podsumowanie (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Odra 2024: najnowszy komunikat międzyresortowego zespołu ds. Odry. Sytuacja na Śląsku – podsumowanie (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazuje najnowsze doniesienia.

W dniu 3 sierpnia 2024 r. w zbiorniku Dzierżno Duże oraz Kanale Gliwickim na Śląsku zaobserwowano martwe ryby. W ciągu pięciu dni, od 3 do 8 sierpnia 2024 r., udało się odłowić tam aż 12 ton martwych ryb.

Badania wykazały obecność „złotej algi” na poziomie 100 mln komórek w litrze wody, która w kolejnych dniach spadła do ok. 13 mln komórek w litrze wody.

5 i 6 sierpnia 2024 r. odbyły się narady międzyresortowego zespołu ds. Odry, podczas których omówiono sytuację na Śląsku i zaktualizowano zalecenia dla służb.

Wśród utrzymanych działań jest wzmożony monitoring terenowy przez służby wojewodów, Państwową Straż Rybacką i pracowników Wód Polskich.

Z uwagi na wzrost liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim, planowane jest pilotażowe użycie nadtlenku wodoru w celu redukcji liczebności tego glonu.

W celu zapobiegania przenoszeniu „złotej algi” do innych zbiorników wodnych, lokalne służby proszą mieszkańców, aby w miejscach jej występowania, nie korzystać z wody. Dotyczy to kąpieli, sportu i rekreacji, wędkarstwa, kontaktu zwierząt domowych z wodą, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne.

Obecna sytuacja na rzece Odrze jest trudna z powodu długotrwałego zaniedbania i braku systemowych rozwiązań. Wprowadzane są intensywne działania kryzysowe oraz prace nad rozwiązaniami systemowymi, które mają na celu poprawę jakości wody w Kanale Gliwickim i Odrze.

Więcej informacji

– „Złota alga” rozwija się w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże dzięki specyficznym warunkom panującym w tych obszarach, takim jak niska prędkość przepływu, wysokie zasolenie i duże ilości biogenów, które sprzyjają jej rozwojowi.

Wiosną i latem, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) prowadził monitoring zbiornika Dzierżno Duże, który nie wykazał obecności „złotej algi”. To dowodzi szybkiego rozwoju tego toksycznego glonu.

Ministerstwo klimatu i środowiska regularnie monitoruje stan rzeki Odry i Kanalu Gliwickiego oraz koordynuje narady międzyresortowego zespołu ds. Odry. Na podstawie zebranych danych, ministerstwo opracowuje odpowiednie rekomendacje dla służb odpowiedzialnych za stan środowiska w tych obszarach.

Zespoł międzyresortowy ds. Odry wydał rekomendacje dla służb wojewodów, pracowników Wód Polskich i innych odpowiedzialnych jednostek. Dodatkowo, prowadzone są pilotażowe działania mające na celu zastosowanie preparatów do ograniczania populacji w skażanych zbiornikach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) opracowało i wprowadziło procedurę zarządzania kryzysowego opartą na dotychczasowych doświadczeniach związanych z rozwojem „złotej algi”. Procedura ta zawiera różne opcje postępowania w odniesieniu do różnych scenariuszy rozwoju sytuacji.

Wojewódzkie centra kryzysowe w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim utrzymują regularny kontakt i monitorują sytuację, we współpracy z innymi służbami, w tym regionalnymi zarządami gospodarki wodnej Wody Polskie.

Procedura powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry została uruchomiona 3 sierpnia 2024 r.

Aktualnie trwa pilotażowa akcja związana z zastosowaniem preparatów do ograniczania populacji „złotej algi” w skażonych zbiornikach, prowadzona przez międzyresortowy zespół.

IMGW opracowało dynamiczny model hydrologiczny umożliwiający prognozowanie stanu zasolenia wód Odry z wyprzedzeniem 72 godzin. Więcej informacji na: https://www.imgw.pl/wydarzenia/nowy-prognostyczny-model-zasolenia-dla-odry-model-imgw-ad

System IMGW AD umożliwia lepsze kontrolowanie zrzutów z kopalń i dostosowywanie się do warunków na rzece. Grupa robocza ds. zarządzania zrzutami spotyka się raz w tygodniu, aby wydawać zalecenia dla zakładów przemysłowych w zależności od sytuacji hydrologicznej i zagrożenia związanego ze „złotą algą”.

– Zespół międzyresortowy ds. Odry pracuje nad nowymi rozwiązaniami systemowymi mającymi na celu trwałą poprawę jakości wód Odry. Obecnie analizowane są dotychczasowe procedury i rozwiązania w celu ich weryfikacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zawiadomiło Prokuraturę Okręgową w Warszawie o możliwym przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Sprawa dotyczy próby stworzenia równoległego monitoringu zagrożeń wód powierzchniowych w 2023 roku, które miało kosztować 250 mln zł.

Na stronie https://www.gov.pl/web/odra można znaleźć wyniki monitoringu interwencyjnego Odry, informacje dotyczące narad Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze, a także wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa w miejscach występowania „złotej algi”.

Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version