Wiadomości Polska Biznes i finanse 5 mld euro na morską energetykę wiatrową z KPO. Wnioski przyjmuje BGK
Biznes i finanse

5 mld euro na morską energetykę wiatrową z KPO. Wnioski przyjmuje BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza otwarcie procesu składania wniosków o pożyczki na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. To możliwe dzięki osiągnięciu jednego z kluczowych celów strategicznych, czyli podpisaniu umowy pomiędzy bankiem a Ministerstwem Aktywów Państwowych. Całkowita kwota środków przeznaczonych na pożyczki wynosi niemal 5 miliardów złotych.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński oraz wiceprezeska Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Marta Postuła, poinformowali o uruchomieniu środków z KPO na pożyczki na morską energetykę wiatrową.

„Projekt budowy morskich farm wiatrowych to jeden z głównych projektów KPO zrealizowanych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Największy wartościowo, jego wartość wynosi dokładnie 4 mld 785 mln euro” – powiedział wiceminister Bartmiński.

Minister Bartmiński podkreślił, że rozwój sektora offshore będzie kluczowy dla produkcji zielonej energii w Polsce. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli obniżyć koszty działalności w długoterminowej perspektywie. W ramach tego wsparcia zidentyfikowano siedem projektów, realizowanych przez pięć konsorcjów, które mogą otrzymać pożyczkowe wsparcie na morską energetykę wiatrową, w tym dwa konsorcja z udziałem podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa. Minister podkreślił również, że wnioski o wsparcie mogą składać również inne podmioty.

Prof. Marta Postuła, wiceprezeska Banku Gospodarstwa Krajowego, ogłosiła, że wsparcie finansowe dla budowy morskich farm wiatrowych będzie udzielane w formie pożyczek na zasadach rynkowych.

„Przez bank BGK zostanie uruchomionych około 30 mld euro z instrumentów KPO na działania związane w dużej mierze z budowaniem zrównoważonego rozwoju opartego na zielonej energii, kwestiach związanych z cyfryzacją oraz wsparciem polityki mieszkaniowej” – powiedziała prezes Postuła.

Można zawierać umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych do 31 sierpnia 2026 r., z maksymalnym okresem spłaty do 2053 r. BGK to polski bank rozwoju, który działa na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

„Jest to trzecia umowa, którą udało nam się podpisać, jeśli chodzi o wykorzystanie KPO. Od dzisiaj zaczynamy przyjmować wnioski, więc to jest moment startu dla naszych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się podjąć działanie związane z budowaniem morskich farm wiatrowych” – dodała prof. Marta Postuła.

Projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy będą wspierane przez BGK. Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., a maksymalny okres spłaty sięga aż do 2053 r.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version