Wiadomości Polska Biznes i finanse Przedsiębiorcy mogą się już ubiegać o pożyczki na dostępność
Biznes i finanse

Przedsiębiorcy mogą się już ubiegać o pożyczki na dostępność

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłaszają program pożyczek na dostępność, finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Środki te mogą być wykorzystane na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami. Całkowita suma programu wynosi 73 mln złotych.

„Rozwój społeczny jest jednym z priorytetów działalności Unii Europejskiej. A dzięki takim inicjatywom i działaniom możemy wpływać na gospodarkę. Nasze społeczeństwo staje się bardziej otwarte” – mówi Bartłomiej Balcerzyk, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Firmy mikro-, małe, średnie i duże mogą ubiegać się o wsparcie, jeśli prowadzą działalność na terenie Polski.

Nowy instrument pożyczkowy ma na celu pomóc przedsiębiorstwom dostosować swoją działalność, zwłaszcza produkty i usługi, do wymogów Europejskiego Aktu o Dostępności, który został wdrożony do polskiego systemu prawnego w kwietniu.

„Dla części firm z branży np. telekomunikacyjnej czy transportowej oznacza to dodatkowe wymogi, które muszą zostać spełnione w zakresie produktów czy usług, ale też siedzib tych firm” – wyjaśnia Piotr Krasuski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, MFiPR.

„Jeśli chodzi o dostępność architektoniczną, możemy sfinansować dostosowanie wejść do budynków, punktu obsługi klienta czy miejsc parkingowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” – tłumaczy Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor Biura Współpracy z Partnerami Finansującymi w Departamencie Programów Europejskich BGK.

Można wykorzystać pożyczkę na inwestycje zwiększające dostępność architektoniczną, cyfrową oraz komunikacyjno-informacyjną.

Dostępność cyfrowa oznacza dostosowanie stron internetowych i aplikacji do standardów WCAG 2.1. Natomiast dostępność informacyjno-komunikacyjna może obejmować zakup lub instalację pętli indukcyjnych oraz abonament na usługę tłumacza języka migowego.

„Zakres inwestycji możliwych do sfinansowania jest bardzo szeroki” – podkreśla Aleksandra Kwiatkowska.

„Instrument, który uruchamiamy jest niskooprocentowany, z możliwością spłaty do 10 lat. Dodatkową zachętą jest szansa na umorzenie do 30 proc. kapitału” – mówi Piotr Krasuski.

Oferujemy preferencyjne warunki pożyczek, w tym oprocentowanie na poziomie 0,15 proc. oraz możliwość skorzystania z karencji do 12 miesięcy.

Nasze finansowanie pochodzi od instytucji partnerskich Banku Gospodarstwa Krajowego. Szczegółowe informacje na temat pożyczki dostępne są na naszej stronie internetowej.

Przyznanie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz wymaganych zabezpieczeń. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Więcej informacji nt. pożyczki znajdziesz na stronie internetowej BGK: https://www.bgk.pl/.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version