Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy modyfikującej przepisy dotyczące delegowania kierowców w transporcie drogowym oraz innych ustaw, przedstawiony przez Ministra Infrastruktury.

Rząd planuje przyspieszyć wdrożenie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz handlu paliwami opałowymi (tzw. system SENT) dla przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy prowadzą międzynarodowe przewozy drogowe. To rozwiązanie umożliwi skuteczniejsze monitorowanie i kontrolę przewoźników zagranicznych, co z kolei pomoże zabezpieczyć polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą konkurencją z krajów spoza UE.

Nowe przepisy są wynikiem postulatów przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym tych, którzy organizowali protesty przed przejściami granicznymi z Ukrainą. Polska branża transportu drogowego boryka się obecnie z wieloma problemami, wynikającymi nie tylko z sytuacji w Ukrainie, lecz także ze spowolnienia gospodarczego w Europie.

W Polsce, wzrost branży międzynarodowych przewozów drogowych od wielu lat generuje sytuację, która dotyczy rosnącej liczby przewoźników drogowych i pojazdów ciężarowych. Dlatego konieczne jest wzmocnienie kontroli przewoźników z państw trzecich, aby chronić rodzimy rynek transportu drogowego przed nieuczciwą konkurencją i niedozwolonymi praktykami ze strony podmiotów zagranicznych.

Nowe przepisy dotyczące elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT) mają na celu przyspieszenie wejścia w życie i będą obowiązywać od 1 listopada 2024 r. dla przewoźników spoza UE oraz od 1 stycznia 2025 r. dla przewoźników z krajów członkowskich UE, Konfederacji Szwajcarskiej i państw członkowskich EFTA. Chodzi o osoby, które wykonują na terenie Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej. Ponadto, okres przejściowy na spełnienie warunku posiadania akredytacji kuratora oświaty przez Ośrodek Szkolenia Kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zostanie przedłużony o 3 lata do 31.08.2027 r., aby utrzymać dotychczasową liczbę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursów i szkoleń.

Informacja: Publikowane komunikaty w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian dokonywanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za treść publikacji, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version