Samorząd Województwa Dolnośląskiego odrzucił apel Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie przesunięcia zakazu użytkowania tzw. „kopciuchów” o trzy lata oraz wprowadzenia wyjątku dla mieszkańców korzystających z kominków jako alternatywnego źródła ogrzewania. Zamiast zmian w przepisach, wprowadzono nowe dotacje dla osób, które nie wymieniły starych pieców na nowe.
Uchwała antysmogowa Dolnośląska pozostaje bez zmian od 1 lipca 2024 roku.
Zgodnie z uchwałą nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z 30 listopada 2017 roku, od 1 lipca 2024 roku obowiązują ograniczenia i zakazy dotyczące eksploatacji instalacji grzewczych, które nie spełniają minimalnych standardów emisyjnych. Niektórzy mieszkańcy województwa, w tym blisko 2000 osób w Świdnicy, nie dostosowali się do nowych regulacji prawnych, dlatego radni Rady Miejskiej w Świdnicy zwrócili się z prośbą do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o przesunięcie terminu zakazu użytkowania wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych o trzy lata.
Marszałek Paweł Gancarz jasno stwierdził, że nie będzie zmiany terminu wymiany instalacji grzewczych przed 1 lipca 2018 r. Zmiana terminu miałaby negatywny wpływ na poprawę jakości powietrza i życia mieszkańców Dolnego Śląska, oraz mogłaby naruszyć uczciwość wobec osób, które już dokonały wymiany kotłów i pieców zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Edukacja zamiast kar.
Samorząd województwa dolnośląskiego bada proces wymiany źródeł ogrzewania na swoim terenie i dostrzega wyzwania związane z dużą liczbą nadal eksploatowanych instalacji tego typu. W związku z tym planowane są nowe formy wsparcia dla osób, które nie dokonały jeszcze wymiany przestarzałych źródeł ciepła. Współpraca w tym obszarze będzie realizowana we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, aby dostosować programy do potrzeb osób najbardziej potrzebujących.
Należy mieć na uwadze, że niewłaściwe dostosowanie się do nowych wymogów może skutkować nałożeniem kary grzywny. Niemniej jednak, organy kontrolne mogą okazać pewną wyrozumiałość w przypadku stanu kotłów czy pieców.
– Samorząd województwa nie chce polegać wyłącznie na karach finansowych za brak wymiany przestarzałych kotłów i pieców jako jedynego sposobu wdrażania uchwał antysmogowych. Ważną rolę odgrywa również edukacja i informowanie społeczeństwa o zmianach w przepisach prawnych oraz możliwościach pozyskiwania środków finansowych na wymianę instalacji pozaklasowych – wyjaśnia marszałek Paweł Gancarz.
Samorząd województwa od 2019 r. organizuje kampanię informacyjno-edukacyjną o nazwie „Czyste Zasady”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są szkolenia dla przedstawicieli samorządów gmin, strażników miejskich i innych zainteresowanych osób. Tematyka szkoleń dotyczy wdrażania przepisów uchwał, prowadzenia kontroli paliw i urządzeń grzewczych, termomodernizacji budynków oraz możliwości finansowania działań antysmogowych.
Świdnica inwestuje w poprawę jakości powietrza dla mieszkańców.
Aby poprawić jakość powietrza, miasto Świdnica prowadzi od kilku lat program zmiany wysokoemisyjnego ogrzewania na ekologiczne w zasobach komunalnych oraz wspiera właścicieli nieruchomości w modernizacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła.
Dotychczasowe programy poprawy jakości powietrza w Świdnicy obejmowały m.in. likwidację 762 źródeł ciepła na paliwo stałe, podłączenie 554 lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz udzielenie 729 dotacji z budżetu miasta celem zlikwidowania 1262 wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Dodatkowo, zrealizowano projekty wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach komunalnych, podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wymianę ogrzewania wysokoemisyjnego w wybranych gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej.
W Świdnicy obecnie realizowany jest program „Ciepłe Mieszkanie”, który oferuje dofinansowanie do wymiany ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Dotychczas mieszkańcy złożyli 135 wniosków i przeprowadzili 40 inwestycji modernizacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Ponadto gmina prowadzi punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele budynków jednorodzinnych mogą wymienić wysokoemisyjne źródło ciepła na ekologiczne oraz przeprowadzić projekt termomodernizacji budynku. Do tej pory w Świdnicy złożono 218 wniosków o dofinansowanie i zrealizowano 98 inwestycji.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl