Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza:
70 dni od wprowadzenia strefy buforowej na granicy z Białorusią:
Od 13 czerwca br. do dnia dzisiejszego strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej jest utrzymywana, a Straż Graniczna, Policja oraz żołnierze Wojska Polskiego czuwają nad bezpieczeństwem granicy. Dzięki temu wprowadzeniu liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o prawie 70 proc.
Po 70 dniach od wprowadzenia strefy buforowej, liczba prób nielegalnego przekraczania granicy znacząco spadła. Między 13 czerwca a 20 sierpnia br. odnotowano 4 276 takich prób, podczas gdy w analogicznym okresie przed wprowadzeniem strefy (od 5 kwietnia 2024 r. do 12 czerwca 2024 r.) ujawniono ponad 13 675 prób.
Od początku funkcjonowania strefy buforowej zatrzymano 248 kurierów, którzy nielegalnie przemycają migrantów, z czego aż 230 na granicy polsko-białoruskiej.
Policja i żołnierze WP wspierają Straż Graniczną, a w Podlaskim Oddziale SG służbę pełni ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Delegowani są również funkcjonariusze z innych oddziałów, szkoły i ośrodków szkolenia Straży Granicznej, a także Policja i wojsko angażują się we wsparcie Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy naszego kraju.
Wszystkie służby zaangażowane w ochronę granicy państwowej podejmują wspólne działania w celu zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu migrantów.
Dzięki obecności policyjnych sił prewencyjnych na miejscu, liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy znacznie spadła. Od 13 czerwca br. aż 17 tys. policjantów zaangażowanych było w zabezpieczenie wschodniej granicy Polski z Republiką Białorusi. Funkcjonariusze prowadzą również liczne szkolenia dla Straży Granicznej i żołnierzy, aby przygotować ich do działania w pododdziałach zwartych.
Obecnie 5,5 tys. żołnierzy pełni służbę na obszarze przy granicy z Białorusią, w ramach operacji Bezpieczne Podlasie, która rozpoczęła się 1 sierpnia br. W skali całej operacji, rotacyjnie służyło 17 tys. żołnierzy.
W działaniach biorą udział jednostki różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym 18. Dywizji Zmechanizowanej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wojsko jest również gotowe, by w każdej chwili udzielić niezbędnego wsparcia Straży Granicznej i Policji.
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, Straż Graniczna wydała dotychczas 148 zgód na przebywanie w strefie buforowej. Z tego 97 zgód zostało wydanych mediom, a najwięcej z nich dotyczyło Białowieży (62 zgody) oraz Dubicz Cerkiewnych (38 zgód). Dodatkowo, w Czeremsze wydano 29 przepustek, a w Narewce 19.
Na początku czerwca bieżącego roku, na granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, została wyznaczona strefa buforowa. Została ona ustanowiona na 90 dni na mocy decyzji MSWiA i obejmuje około 60 km granicy. W pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na ponad 40 km obowiązuje zakaz przebywania, natomiast na 16 km pas ma około 2 km szerokości. Miejscowości i szlaki turystyczne nie są objęte zakazem przebywania na obszarze strefy buforowej.
Na granicy o długości 186 km z Białorusią wznosi się stalowa zapora o wysokości 5,5 m, wybudowana w 2022 roku. Jest to główny środek zabezpieczający granicę przed nielegalną migracją, uzupełniany przez działającą na 206 km barierę elektroniczną, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.
Niniejsze komunikaty są publikowane przez serwis PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl