Mural jest częścią międzynarodowej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pamiętaj. 23 sierpnia” zorganizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 sierpnia 2008 roku, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, który dał początek tragedii milionów ludzi. Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Lipowej 5, niedaleko biblioteki uniwersyteckiej, i ma na celu skłonić do refleksji nad znaczeniem minionych wydarzeń i ocaleniem żywych świadectw przeszłości.
Porozumienie między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim z 1939 r. było jednym z kluczowych wydarzeń prowadzących do wybuchu II wojny światowej. Skutki tego konfliktu były tragiczne: obozy koncentracyjne, gułagi, Holokaust, długotrwała zimna wojna i długotrwałe zniewolenie wielu społeczeństw Europy. Dodatkowo, straty terytorialne, materialne i osobowe spowolniły lub uniemożliwiły rozwój na dziesięciolecia w różnych dziedzinach.
„Pamiętaj. 23 sierpnia” to kampania mająca na celu utrwalenie w świadomości symbolicznej daty oraz przybliżenie losów osób, które walczyły z systemami totalitarnymi. Rafał Rogulski, dyrektor ESPS, podkreśla, że bez znajomości wydarzeń z 23 sierpnia 1939 roku i ich konsekwencji trudno jest zrozumieć historię XX wieku oraz tożsamość współczesnych Europejczyków. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę „Pamiętaj. 23 sierpnia”.
Dyrektor ESPS podkreśla, że Dzień Pamięci dotyczy nie tylko znajomości historycznych wydarzeń i ich konsekwencji, ale także jest ważny jako forma przetworzenia traumy wywołanej tymi wydarzeniami. W obliczu dezinformacji, istotne jest opowiadanie prawdziwej historii Europy XX wieku oraz odkrywanie jej poprzez losy konkretnych osób. W tym celu tworzone są krótkie filmy poświęcone postaciom z różnych krajów europejskich.
W tegorocznej kampanii głównymi postaciami są Johann Trollmann (1907–1944), niemiecki bokser pochodzenia romskiego, który padł ofiarą nazistowskich prześladowań i został zamordowany przez obozowego kapo, którego wcześniej pokonał na ringu, oraz Emílie Machálkova (1926–2017), Czeszka pochodzenia romskiego, która promowała kulturę romską i przetrwała Holokaust.
ESPS przygotowała filmy o losach dwunastu postaci, których odwaga i opór wobec zła na trwale zapisały się w historii XX wieku, takich jak Kazimierz Moczarski, Borys Romanczenko, Mala Zimetbaum, Edek Galiński, Władysław Bartoszewski, Doina Cornea, Ieva Lase, Jaan Kross, Milada Horáková, Juliana Zarchi i Péter Mansfeld. Wszystkie materiały filmowe są dostępne pod linkiem: Remember. August 23 (youtube.com).
W ramach promocji filmu planowana jest kampania medialna oraz outdoorowa w centrach europejskich stolic, takich jak Warszawa, Wilno, Berlin i Praga. Dodatkowo na stronie www.enrs.eu znajdują się artykuły naukowe dotyczące kontrowersji wokół paktu Ribbentrop-Mołotow, a także udostępniony został „Poradnik obchodów 23 sierpnia” z przydatnymi informacjami na temat obchodów tego dnia pamięci, który można znaleźć pod tym linkiem.
Wyjątkowym elementem kampanii jest mural autorstwa Marcina Czai, który znajduje się na ścianie budynku przy ul. Lipowej 5, niedaleko biblioteki uniwersyteckiej. Mural ten stanowi unikalną wizualizację pamięci o wydarzeniach sprzed 85 lat i ich wpływu na nasze życie codzienne. Dzięki mediom, dzieło to jest dostępne nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale także dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii za pomocą symbolicznej przypinki z czarną wstążką i napisem „Remember. August 23”. Ta pamiątkowa przypinka ma na celu zachęcenie do dyskusji na temat II wojny światowej i jej skutków, angażując polityków, dziennikarzy, artystów, działaczy społecznych i młodych ludzi z całej Europy. Przypinki są dostępne w siedzibie ESPS przy ul. Zielnej 37 w Warszawie oraz wybranych placówkach w Europie, które przyłączyły się do akcji.Europejska Sieć Pamięć i Solidarność to międzynarodowy projekt, który ma na celu promowanie dialogu na temat historii Europy w XX i XXI wieku oraz sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl