Polityka i społeczeństwo

Nowa ustawa o ochronie sygnalistów andndash; dowiedz się więcej zanim będzie za późno

Ochrona osób zgłaszających naruszenia to temat, który wkrótce wywoła burzliwe dyskusje na forum wielu polskich organizacji. Nie tylko z powodu krótkiego terminu na wdrożenie procedur (25.09.2024r.), ale także z powodu trudności związanych z interpretacją ustawy.

Jak więc przeprowadzić cały proces, na co zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć niemiłych niespodzianek i nie wpaść w pułapkę nietrafnie podjętych decyzji?

Szczegółowych informacji udzielą prawnicy Kancelarii Salomon Legal: Jakub Bar i Elżbieta Kawa podczas webinaru dotyczącego wdrożenia ochrony sygnalistów, który odbędzie się w czwartek 5 września 2024 r. o godz. 10:00.

Zacznijmy od podstaw. Kluczowym elementem systemu ochrony sygnalistów jest odpowiednio przygotowana procedura zgłaszania wewnętrznego i materiały pomocnicze, takie jak procedury działań następczych. Dzięki nim zapewnimy przejrzyste zasady obsługi zgłoszeń oraz zachowamy poufność tożsamości sygnalisty. Tworzenie dokumentów spełniających wymogi prawne może być wyzwaniem, dlatego warto rozważyć wsparcie zewnętrzne w tym zakresie.

Ważne jest również skonsultowanie się z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w organizacji istnieją już wypracowane zasady w tym zakresie, proces ten może przebiegać sprawnie. Gorzej, jeśli takich reguł nie ma lub jeśli w organizacji nie działają związki zawodowe. Konieczne jest więc wyłonienie przedstawicieli pracowników. Należy także wybrać osobę lub wewnętrzną jednostkę organizacyjną, która będzie odpowiedzialna m.in. za podejmowanie działań następczych. Kto powinien zostać powierzony takiemu ważnemu zadaniu? Czy w zespole są osoby z wiedzą prawną (np. ochrona danych osobowych, korupcja itp.)? Czy będą one w stanie zachować bezstronność w podejmowanych działaniach, co jest fundamentalne? Czy można im zaufać? A może lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej Kancelarii Prawnej?

Wdrożenie systemu ochrony sygnalistów zgodnie z RODO stanowi wyzwanie. Ustawa zawiera wiele niejasności, zwłaszcza w kwestii obowiązku informacyjnego. Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej kancelarii, takiej jak Salomon Legal, może okazać się prostym, oszczędnym i efektywnym rozwiązaniem, które przeprowadzi organizację przez ten proces w sposób „bezbolesny”.

Eksperci z kancelarii Salomon Legal posiadają szeroką wiedzę na temat problemów, z jakimi borykają się organizacje, opartą na dziesiątkach rozmów z przedstawicielami firm i jednostek samorządowych. Dzięki temu są w stanie zaproponować gotowe rozwiązania, dopasowane do konkretnych potrzeb klienta. Dodatkowo, dzielą się swoją wiedzą w praktyczny sposób poprzez konsultacje oraz tematyczne webinary dostępne na stronie salomonlegal.pl.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM