Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Ponad 5 tys. paszportów tymczasowych wydanych w lipcu i sierpniu na lotniskach (komunikat)

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza:

Zbliża się koniec okresu wakacyjnego. Dane dotyczące wydania paszportów tymczasowych na lotniskach wskazują, że punkty te cieszą się dużym zainteresowaniem pasażerów. W lipcu i sierpniu zostało wydanych ponad 5 tys. paszportów tymczasowych, a od uruchomienia usługi w czterech punktach wydano łącznie 23,2 tys. paszportów.

W kwietniu tego roku punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku świętował swoją pierwszą rocznicę działalności. A już w lipcu, uruchomiliśmy trzy kolejne punkty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.

Wydawanie paszportów tymczasowych na lotniskach

W lipcu i sierpniu br. wydano łącznie 2 580 paszportów tymczasowych, w tym:

– 1497 w Warszawie

– 448 w Krakowie

– 362 w Gdańsku

– 273 w Katowicach

Od 1 sierpnia do 29 sierpnia br. wydano łącznie 2 496 paszportów tymczasowych na lotniskach, w tym:

– 1208 w Warszawie

– 282 w Krakowie

– 411 w Gdańsku

– 595 w Katowicach

23,2 tys. paszportów tymczasowych wydanych na lotniskach

Od uruchomienia pierwszego punktu na lotnisku Chopina do 29 sierpnia 2024 r. – we wszystkich punktach wydano 23,2 tys. paszportów tymczasowych.

Usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotniskach cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Rekordowym dniem był 12 stycznia 2024 r. w Warszawie, gdy wydano aż 131 paszportów tymczasowych. W Krakowie 12 lipca br. wydano 46 dokumentów, w Gdańsku było to 9 sierpnia br. z 30 paszportami, a w Katowicach – 16 sierpnia br. z 51 dokumentami paszportowymi.

W lipcu bieżącego roku ustanowiono nowy rekord wydanych paszportów tymczasowych, wynoszący 2 580 sztuk. Poprzedni rekord, z lipca 2023 roku, wynosił 1894 wydane dokumenty.

Według danych z 2023 roku, codziennie wydawano średnio 61 paszportów tymczasowych w Warszawie, obecnie liczba ta wynosi 60. W Krakowie średnia wynosiła dotąd 17 dokumentów dziennie, w Gdańsku 20 dziennie, a w Katowicach 27 paszportów na dzień.

Najczęściej wybierane kierunki podróży przez osoby posiadające nowe paszporty tymczasowe to: Turcja, Egipt, Tunezja, Wielka Brytania, Grecja, Norwegia i Cypr.

Te podróże kryją w sobie wiele niezwykłych historii.

Podróżujący wyrażają ogromną wdzięczność dla pracowników punktu paszportowego MSWiA za szybką i skuteczną pomoc. Często są to wzruszające historie związane z pilnymi wyjazdami za granicę, na przykład w celu odwiedzenia rodziny. Tymczasowy paszport okazał się nieoceniony dla rodziny, która zgubiła dowód osobisty dziecka na lotnisku w Katowicach.

Podróżni często decydują się na wyrobienie paszportu tymczasowego w sytuacji, gdy zapomną zabrać swój paszport z domu. Często zdarza się także, że osoby przybywające na lotnisko zabierają ze sobą nieważny lub niewłaściwy dokument, jak na przykład prawo jazdy. W takich sytuacjach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi.

Informacje dotyczące paszportu tymczasowego

Możliwość uzyskania paszportu tymczasowego w punktach paszportowych na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach istnieje w przypadku:

– utraty, zapomnienia lub kradzieży paszportu lub dowodu osobistego;

– wygaśnięcia ważności posiadanych dokumentów;

– posiadania ważnego biletu lotniczego.

Punkty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach działają od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, a punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00.

Podczas składania wniosku o paszport tymczasowy konieczne jest okazanie ważnego biletu lotniczego oraz potwierdzenie tożsamości przez pracownika punktu. Dokonywane jest także fotografowanie w celu wyrobienia dokumentu. Paszport tymczasowy jest ważny przez maksymalnie 365 dni, w zależności od sytuacji. Od 2022 roku wniosek o wydanie paszportu tymczasowego generowany jest elektronicznie za pośrednictwem Rejestru Dokumentów Paszportowych, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł, a płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM