Wiadomości Polska Biznes i finanse LNG i bioLNG – gazowe paliwa jednym z filarów transformacji energetycznej polskiej gospodarki
Biznes i finanse

LNG i bioLNG – gazowe paliwa jednym z filarów transformacji energetycznej polskiej gospodarki

Wraz z postępem dekarbonizacji, coraz większe znaczenie mają LNG i bioLNG. Według danych IEA (International Energy Agency), światowy rynek LNG rośnie o 6 proc. rocznie, a w Polsce zapotrzebowanie na to paliwo wzrosło o 15 proc. w ciągu ostatnich 2 lat. O kluczowej roli tych paliw w rozwoju zrównoważonego transportu będą dyskutować uczestnicy VIII Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, która odbędzie się w Gdyni w dniach 2-3 października br.

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG pod hasłem „Napędzając przyszłość” skupia się na strategiach LNG i bioLNG dla Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności. To ważne wydarzenie w branży, które co roku przyciąga liderów, decydentów i przedstawicieli firm związanych z rynkiem gazu, biogazu i biometanu. Tegoroczna edycja koncentruje się na najnowszych trendach, regulacjach oraz innowacjach technologicznych, które napędzają rozwój sektora w Polsce i na świecie.

Na początek konferencji przewidziana jest analiza obecnego stanu prawnego dotyczącego biometanu i bioLNG. Eksperci omówią najważniejsze zmiany w regulacjach, które mają bezpośredni wpływ na rozwój tego sektora w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie kroki legislacyjne są planowane w najbliższych latach i jaki wpływ mogą mieć na działalność firm związanych z produkcją i dystrybucją biometanu.

Na konferencji odbędzie się debata oceniająca trzy lata realizacji „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”, podpisanego z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2021 roku. Celem porozumienia było stworzenie stabilnej platformy współpracy wspierającej rozwój sektora biogazu i biometanu w Polsce. W debacie wezmą udział członkowie Rady Naukowej Polskiej Platformy LNG i bioLNG, przedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi interesariusze sektora biogazu i biometanu.

„To porozumienie jest fundamentem rozwoju zielonego gazu w Polsce, a nasze działania skupiają się na budowaniu silnego, innowacyjnego sektora, który będzie filarem transformacji energetycznej kraju. Debata pozwoli nam na omówienie przyszłych kroków, które umocnią pozycję Polski na rynku biogazu i biometanu” – zaznacza Sylwia Koch-Kopyszko, ekspert ds. biogazu i biometanu, członek Rady Naukowej Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Wraz z postępem dekarbonizacji, wzrasta znaczenie LNG i bioLNG. Według danych IEA (International Energy Agency), światowy rynek LNG rośnie o 6 proc. rocznie, zaś w Polsce zapotrzebowanie na to paliwo wzrosło o 15 proc. w czasie ostatnich 2 lat. O kluczowej roli tych paliw m.in. w rozwoju zrównoważonego transportu dyskutować będą uczestnicy VIII Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, która odbędzie się w Gdyni w dniach 2-3 października br.

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG >> „Napędzając przyszłość” – Strategie LNG i bioLNG dla Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności<< jest jednym z kluczowych wydarzeń w branży, które co roku gromadzi czołowych ekspertów, decydentów oraz przedstawicieli firm, związanych z rynkiem gazu, biogazu i biometanu.

„Porozumienie jest kamieniem milowym w rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce. Dzięki wspólnym wysiłkom rządu, nauki i przemysłu udało nam się stworzyć solidne podstawy dla dynamicznego wzrostu tego sektora. Konferencja, którą organizujemy, jest doskonałą okazją, aby podsumować osiągnięcia i wyznaczyć nowe kierunki działań, które pozwolą Polsce stać się liderem w produkcji zielonego gazu w Europie” – mówi Adam Niklewski, prezes Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Konferencja będzie obejmować prezentacje najnowszych innowacji technologicznych, które mają wpływ na przyszłość sektora LNG i bioLNG. Planowane są również sesje dotyczące przyszłości rynku LNG, w tym wyzwań regulacyjnych oraz nowych rozwiązań technicznych.

LNG i bioLNG są praktycznie identyczne pod względem właściwości chemicznych i fizycznych, co oznacza, że mogą być stosowane zamiennie. Dodatkowo, bioLNG ma potencjał bycia neutralnym pod względem emisji CO2, co czyni go atrakcyjnym z punktu widzenia dekarbonizacji transportu. Inwestycje w infrastrukturę LNG i bioLNG nie tylko przyspieszają transformację energetyczną, ale także wzmacniają pozycję Polski jako lidera w regionie w obszarze czystych technologii.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version