Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MC: Inwestycja Intela w Polsce przyśpiesza (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MC: Inwestycja Intela w Polsce przyśpiesza (komunikat)

– Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że Minister Cyfryzacji planuje złożyć notyfikację pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Wartość planowanej pomocy publicznej wyniesie ponad 7,4 mld zł (1,8 mld dolarów) i będzie rozłożona na lata 2024 – 2026. Ta inwestycja stanowiłaby największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w Polsce w ostatnich latach.

Intel otrzymuje pomoc publiczną zgodnie z rządowym programem „Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”. Po zakończeniu negocjacji między Polską, Komisją Europejską i Intelem, proces udzielenia pomocy został zakończony na wniosek Ministra Cyfryzacji od 9 lutego br.

Komisja Europejska dała Polsce zgodę na notyfikację pomocy publicznej dla firmy Intel, co jest ważnym krokiem, na który czekano od kilku miesięcy. Wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podkreślił, że fabryka półprzewodników w Polsce jest coraz bliżej realizacji i będzie to znaczący krok wzmocnienia gospodarki oraz bezpieczeństwa kraju.

Proces oficjalnej notyfikacji pomocy publicznej jest już w toku. Na wniosek Ministra Cyfryzacji, Prezes UOKiK dokona notyfikacji. Jednocześnie rozpoczną się prace nad uzyskaniem zgody Rady Ministrów na udzielenie pomocy publicznej firmie Intel, co jest najważniejszym priorytetem Ministerstwa Cyfryzacji.

Planujemy podpisanie umowy z Intelem do końca tego roku, co umożliwi rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat, a co ważniejsze, dotyczy ona półprzewodników, kluczowego produktu napędzającego gospodarkę przyszłości” – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, kierujący Międzyresortowym Zespołem do spraw Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych.

Minister Cyfryzacji jest upoważniony do zawarcia umowy z firmą Intel, po uzyskaniu zgody Rady Ministrów oraz notyfikacji pomocy publicznej. Warunkiem udzielenia tej pomocy jest uzyskanie przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki, na co firma złożyła już wniosek do Komisji Europejskiej. Szczegółowe zasady pomocy zostaną określone w umowie pomiędzy Skarbem Państwa a Intel.

Z uwagi na wartość przedmiotu umowy, konieczne będzie uzyskanie opinii Prokuratury Generalnej. Obecnie trwają prace nad tym zagadnieniem pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Prokuraturą.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version