Wiadomości Polska Nauka i technologie Polak drugi na świecie na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej
Nauka i technologie

Polak drugi na świecie na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej

Uczniowskie zawody 36. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej zakończyły się 8 września w Aleksandrii, Egipt. Adam Gąsienica-Samek z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, reprezentujący Polskę, zdobył drugie miejsce na świecie i złoty medal. W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej krajów Polska zajęła 3 miejsce ex-aequo z Japonią.

Od 1 do 8 września 2024 roku odbyła się 36. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna w Aleksandrii, Egipcie. Uczestniczyło w niej 362 uczniów z 91 krajów, z których każdy mógł wystawić maksymalnie czwórkę zawodników.

Czterech polskich zawodników zajęło najwyższe miejsca w krajowej Olimpiadzie Informatycznej w roku szkolnym 2023/24. Byli to: Adam Gąsienica-Samek, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie; Jan Gwiazda, absolwent tej samej szkoły; Rafał Mańczyk, absolwent XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu; oraz Kajetan Ramsza, także absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

W tym roku polscy zawodnicy osiągnęli imponujące wyniki podczas Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Adam Gąsienica-Samek zdobył drugie miejsce na świecie, zdobywając złoty medal, podobnie jak Rafał Mańczyk, który zajął 19. miejsce. Kajetan Ramsza i Jan Gwiazda zdobyli srebrne medale, plasując się tuż za podium. W tegorocznych zawodach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej przyznano łącznie 30 złotych medali. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajęły Chiny, a w nieoficjalnej klasyfikacji medalowej Polska zajęła 3. miejsce ex-aequo z Japonią, ustępując jedynie USA i Izraelowi.

W 36 edycjach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej polscy uczniowie zdobyli łącznie 44 złote medale, 52 srebrne medale i 35 brązowych medali, co daje Polsce piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów, po Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Polscy zawodnicy odnieśli także dwa triumfy: Filip Wolski w 2006 roku oraz Tomasz Kulczyński w 2007 roku. Sukces Adama Gąsienicy-Samka jest trzecim najlepszym wynikiem Polaka w historii Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Warto również zaznaczyć, że ojciec Adama, Andrzej Gąsienica-Samek, zdobył 4 medale – 3 złote i 1 srebrny – na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w latach 1996-99.

Polska reprezentacja jest wyłaniana podczas krajowej Olimpiady Informatycznej, która jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację Rozwoju Informatyki, przy wsparciu Ministra Cyfryzacji. NASK – PIB pełni rolę strategicznego partnera Olimpiady.

Dystrybucja: pap-mediaroom.pl