Zdrowie i styl życia

W Polsce przeżywalność w raku płuca rośnie, ale wolniej niż w innych krajach Europy

Podczas 33. Forum Ekonomicznego w Karpaczu, dużą uwagę zwróciła sytuacja polskich pacjentów z rakiem płuca. Raport przygotowany przez ekspertów ze Szwedzkiego Instytutu Ekonomiki Zdrowia (IHE) pokazał, że liczba nowych przypadków tego typu nowotworu spadła o 22% wśród mężczyzn od 2000 roku, ale wzrosła o 95% wśród kobiet.

Rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. W 2021 r. odpowiadał on za 22 proc. wszystkich zgonów onkologicznych i 13 proc. nowych rozpoznań. Chorujący na ten typ nowotworu umierają również coraz młodziej – tak w Polsce, jak i na całym świecie – ok. jedna czwarta pacjentów odchodzi przed 65. rokiem życia. Raport pt. „Cancer Dashboard for Poland – Lung Cancer”, zaprezentowany podczas 33. Forum Ekonomicznego, autorstwa Bardh Manxhuka i Thomasa Hofmarchera, wskazuje również na radykalną zmianę dynamiki ryzyka zachorowania pomiędzy mężczyznami i kobietami.

„Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowaliśmy w Polsce poprawę wskaźników przeżywalności, choć nie jest ona tak wyraźna jak w innych krajach, np. Szwecji, Dani, Austrii czy na Węgrzech. W przypadku raka płuca jesteśmy bowiem świadkami rewolucji w sposobie i efektywności jego leczenia, polegającej na odejściu od chemioterapii na rzecz immunoterapii oraz terapii celowanej. Problem w Polsce polega na tym, że dostęp do tych innowacji wciąż nie jest powszechnie wykorzystywany” – tłumaczy dr Hofmarcher.

Nowy raport oparty na dokładnych i godnych zaufania danych, w tym z Krajowego Rejestru Nowotworów, dostarcza nowych informacji na temat stanu systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi. Podkreśla osiągnięcia oraz obszary, które wymagają ulepszeń.

„Kluczowym zadaniem dla całego systemu polskiej opieki onkologicznej jest wprowadzenie ustandaryzowanej ścieżki pacjenta z rakiem płuca, która określa sekwencję i ramy czasowe diagnostyki i leczenia oraz odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej na wykrywanie raka płuca na jak najwcześniejszym etapie, co znacznie zwiększa poziom przeżywalności. Obecnie ścieżka pacjenta w Polsce jest o kilka tygodni dłuższa niż w większości krajów zachodnioeuropejskich. Dodatkowo wszyscy pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinni mieć zapewniony dostęp do najnowocześniejszych leków oraz terapii” – wyjaśnia ekspert.

Naukowiec uważa, że głównym problemem systemu jest to, że tylko około 35 proc. placówek leczących raka płuca w Polsce ma akredytację Centrum Monitorowania Jakości, która jest niezbędna do otrzymania publicznego finansowania oceny ekspresji PD-L1. Ta ocena jest kluczowa do dokładnego określenia rodzaju nowotworu i decyzji o rozpoczęciu immunoterapii.

„Powszechnie wykorzystanie innowacji wydaje się kluczem do skutecznej walki z globalną epidemią raka płuca” – konkluduje dr Hofmarcher.

Trwa 33. Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowej. W dniach 3-5 września spotyka się tutaj tysiące gości – politycy, przedsiębiorcy, samorządowcy, oraz wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki, aby omawiać najważniejsze wyzwania stojące przed Polską i całym kontynentem.

33. Forum Ekonomiczne w Karpaczu to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, gromadzące tysiące liderów polityki, gospodarki, samorządu, kultury i nauki. Od 3 do 5 września w malowniczej miejscowości dyskutowane są najważniejsze wyzwania stojące przed Polską i całym kontynentem.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM