Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: nie wiadomo, czy można nagrywać rozmowy rekrutacyjne i debaty z szefem

Coraz częściej rozmowy rekrutacyjne oraz rozmowy podwładnych z przełożonymi są nagrywane przez obie strony, jako forma zabezpieczenia własnych interesów. Konieczne jest uprzedzenie wszystkich uczestników takich rozmów o nagraniu, oraz zabezpieczenie nagrania przed wyciekiem, na przykład do internetu. Brak dokładnej regulacji prawnej tego zjawiska sygnalizuje problemy – informuje portal Prawo.pl.

„Problem polega na tym, że wraz z rozwojem technologii jest duża możliwość nagrywania rozmów i to nie tylko za pomocą telefonu komórkowego. Faktycznie, jest bardzo dużo takich przypadków” – powiedział portalowi Prawo.pl Waldemar Urbanowicz, adwokat z kancelarii DT-Gujski Zdebiak.

Według prawników z portalu Prawo.pl, nagrywanie rozmów w miejscu pracy staje się coraz bardziej powszechne i stanowi coraz większy problem.

Dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, partnerka zarządzająca w People & Law Jaroszewska-Ignatowska Sarek-Sadurska Sp.k., zauważyła, że nagrania rozmów rekrutacyjnych od lat są powszechnie wykorzystywane jako dowody w sądach. Zazwyczaj pojawiają się w sprawach dotyczących nierównego traktowania i dyskryminacji w procesie rekrutacyjnym. Sądy pracy dopuszczają te nagrania jako dowody, nawet jeśli zostały pozyskane nielegalnie, bez zgody osoby nagrywanej.

„Osoby z zespołów rekrutacyjnych od lat wiedzą, że mogą być nagrywane przez kandydatów do pracy. Prowadzą rozmowy rekrutacyjne bardzo profesjonalnie, licząc się z ewentualnym nagraniem” – mówi dr Jaroszewska-Ignatowska cytowana przez portal Prawo.pl.

Dr Jaroszewska-Ignatowska zaznacza, że kandydaci powinni pamiętać, iż nawet jeśli sąd zezwoli na wykorzystanie nagrania jako dowodu w sprawie bez zgody osoby nagrywanej, to nie mogą go rozpowszechniać, np. w mediach społecznościowych.

„Gdyby tak się zdarzyło, osoby nagrane mogłyby żądać zaprzestania naruszeń ich dóbr osobistych, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Mogłyby także żądać przysługującej im ochrony z tytułu niezgodnego z prawem przetwarzania ich danych osobowych. Głos, wraz z innymi informacjami, jakie zostaną przekazane w nagraniu, pozwala na zidentyfikowanie nagrywanej osoby. Z tego powodu jest daną osobową” – tłumaczy portalowi Prawo.pl dr Jaroszewska-Ignatowska.

Więcej informacji na temat prawa pracy znajdziesz na stronie Prawo.pl.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź artykuł: Czy kandydat do pracy może nagrać rozmowę rekrutacyjną?


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM