Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa nie ustają (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa nie ustają (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że Premier Donald Tusk przedstawił wnioski z wizyt w województwach lubuskim i zachodniopomorskim podczas popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Omówiono także kwestię kontroli na granicy z Niemcami, które dzięki interwencji rządu nie powinny być problemem w sytuacji zagrożenia powodziowego. Program odbudowy terenów dotkniętych powodzią zostaje przyspieszony.

Województwa lubuskie i zachodniopomorskie gotowe do walki z żywiołem

Podczas popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu Premier Donald Tusk podzielił się swoimi wnioskami z wizyty w obu województwach.

“Z mojego objazdu dzisiaj wynika dość jednoznacznie, że są dobrze przygotowani” – przekazał szef rządu.

Służby i mieszkańcy terenów, które dopiero czekają na falę wezbraniową, cały czas pracują nad zabezpieczeniami. Premier był pod wrażeniem zaangażowania, które mógł zaobserwować m.in. w Nowej Soli.

Na południu kraju sytuacja wciąż jest trudna, ale premier uważnie wysłuchał meldunków przedstawicieli służb pracujących w tym terenie.

Kontrole graniczne nie będą stanowiły utrudnień.

Resort spraw wewnętrznych, we współpracy z niemieckim MSWiA, ustalił, że służby obu krajów podejmą wszelkie działania, aby przywrócone kontrole graniczne nie spowodowały zatorów podczas zagrożenia powodziowego.

Tomasz Siemoniak podkreślił, że podejmowali wysiłki mające na celu zapobieżenie potencjalnym zagrożeniom podczas szczytu, takim jak korki na granicy czy utrudnienia związane z kontrolą graniczną.

Donald Tusk wyraził uznanie dla skutecznej pracy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z decyzją niemieckich władz o kontroli granicznej, Premier zaapelował o szybką reakcję Ministra ds. Unii Europejskiej i MSWiA, aby nie przeszkadzała ona w akcji przeciwpowodziowej. Premier zastrzegł, że będzie monitorował sytuację i podejmie odpowiednie działania, jeśli będzie taka potrzeba.

Premier podkreślił, że Polska wyraża dezaprobatę wobec decyzji Niemiec o przywróceniu kontroli na granicy.

Przygotowania do wielkiej odbudowy

W związku z powołaniem Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią, Premier zapowiedział przyspieszone działania.

Prezes Rady Ministrów zadeklarował, że naszym celem powinno być uczynienie z tego dramatycznego kryzysu szansy; żeby było lepiej niż przed powodzią. Mądrzej, nowocześniej. Uważam, że jesteśmy w stanie to zapewnić.

Szef rządu ogłosił, że konieczna jest wstępna ocena rzeczywistych szkód i strat.

Opole, jako pierwsze duże miasto, odwołało alarm przeciwpowodziowy, co otwiera drogę do podejmowania dalszych działań. Środki na odbudowę zniszczonych miejscowości pochodzą nie tylko z budżetu państwa i Unii Europejskiej, ale także z innych województw i miast, wyrażając w ten sposób solidarność.

Apel do samorządowców i urzędników: Wyzwaniem dla samorządowców jest ciągła potrzeba ulepszania komunikacji z mieszkańcami zagrożonych terenów. Premier przytoczył historię mieszkanki wrocławskich Opatowic, która skierowała do niego prośbę o informacje na temat planowanej ewakuacji poprzez media społecznościowe.

„To dobrze, że zwróciłem na to uwagę i udało się to załatwić, ale musimy działać tak, aby uniknąć konieczności korzystania z nieformalnych dróg” – apelował Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił, że istotne jest zidentyfikowanie słabych punktów w koordynacji i komunikacji, aby poprawić efektywność działań.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oświadczył, że na konta województw już wpłynęło 100 mln zł na wypłatę zasiłków w ramach doraźnej pomocy. Niemniej jednak, czasem procedura ich przyznawania jest zbyt długa.

„Mam świadomość, że to nie jest łatwe, ale musicie wywierać na urzędników taką serdeczną presję, żeby naprawdę zaangażowali się w pomoc. Ludzie, którzy mimo zalanych mieszkań i domów znaleźli czas, żeby przyjść do urzędu, naprawdę pilnie potrzebują tych pieniędzy” – Premier zaapelował do samorządowców.

Urzędnicy powinni minimalizować biurokrację i procedury.

Należy szybko reagować na przestępców wykorzystujących ludzkie dramaty.

Komendant Główny Policji poinformował o organizacji mobilnych posterunków, aby skuteczniej reagować na potrzeby obywateli.

Premier wyraził wdzięczność za ambitny plan utworzenia mobilnych posterunków w miejscach, gdzie są one potrzebne, co umożliwi policjantom stały kontakt z mieszkańcami.

Podkreślono również skuteczne działania Policji w reakcji na wykorzystywanie trudnej sytuacji do popełniania przestępstw.

Prezes Rady Ministrów podziękował wszystkim organom ścigania i wymiarowi sprawiedliwości za dobrą współpracę, wyrażając nadzieję na kontynuację szybkich interwencji i skutecznych wyroków.

Przestępcy wykorzystują ludzką życzliwość, co skutkuje coraz większą liczbą fałszywych zbiórek pieniędzy w internecie. Służby zajmujące się tą problematyką działały skutecznie, ale nadal istnieje zagrożenie.

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o zwracanie uwagi na autentyczność zbiórek internetowych, angażując do działań komponent Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Przypominamy o konieczności weryfikacji zbiórek na rzecz powodzian.

Informujemy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, a nadawca ponosi za nie odpowiedzialność zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version