Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Zapewniamy powodzianom dostęp do opieki medycznej (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Zapewniamy powodzianom dostęp do opieki medycznej (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazuje informację, że Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wzięła udział w porannym sztabie kryzysowym we Wrocławiu. Omówiła obecną sytuację dotyczącą dostępu pacjentów z terenów popowodziowych do opieki medycznej. Wiceminister Cezary Tomczyk przedstawił raport w sprawie funkcjonowania szpitala tymczasowego w Nysie, a w Głuchołazach i Lewinie Brzeskim powołano dwóch pełnomocników do zarządzania kryzysowego.

Zapewniamy pełny dostęp do usług medycznych dla pacjentów z obszarów dotkniętych powodzią. Mogą oni skorzystać z porady lekarskiej u lekarza pierwszego kontaktu oraz otrzymać bezpłatne środki do dezynfekcji od sanepidu.

Minister Zdrowia ogłosiła podczas spotkania sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że zostanie wprowadzone zarządzenie prezesa NFZ-u, zgodnie z którym lekarze rodzinni będą przyjmować nie tylko swoich pacjentów, lecz wszystkich, a NFZ będzie refundować takie wizyty.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło całodobową infolinię NFZ-u, gdzie można uzyskać informacje na temat punktów realizacji świadczeń medycznych, w tym o miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalnych oraz czynnych aptek.

Według Izabeli Leszczyny, konsultanci infolinii udzielają na bieżąco informacji o miejscach realizacji świadczeń medycznych oraz o możliwości zrealizowania recepty.

Dostarczamy wsparcie psychologiczne poprzez dwie dedykowane infolinie. Numer 116 111 jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży, natomiast numer 116 123 jest dedykowany dla osób dorosłych.

„Będzie mobilny punkt z pomocą psychologiczną. Na razie mamy informacje zwrotne, że ludzie potrzebują najpierw uprzątnąć teren i ważna jest dla nich ewentualna odbudowa domów. Myślę, że jak opadnie adrenalina, to ta pomoc psychologiczna będzie pewnie bardziej potrzebna” – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia.

Minister Zdrowia omówiła raport Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący zagrożenia epidemiologicznego oraz przypomniała, że żywność zalana wodą nie nadaje się do spożycia.

„W całym regionie mamy 89 zalanych wodociągów. W dolnośląskim jest ich 55, z czego w 36 woda jest zdatna do picia po przegotowaniu, natomiast w 19 nie. W tych przypadkach dowozimy wodę beczkowozami i w butelkach zakręcanych. Natomiast w opolskim 31 wodociągów jest zalanych, z czego w 19 woda po przegotowaniu jest zdatna do picia, a w śląskim jest tylko 3 zalane wodociągi, z czego tylko 1 oferuje wodę zdatną do picia po przegotowaniu” – poinformowała Izabela Leszczyna.

Pacjenci korzystający z dializoterapii mają zapewniony transport medyczny, podczas gdy osoby z zalanych ośrodków uzdrowiskowych są informowane o przesunięciu turnusu.

Wsparcie wojska w zakresie opieki zdrowotnej

Szpital powiatowy w Nysie został zalany do pierwszego piętra, co spowodowało ewakuację 101 pacjentów. Wojsko utworzyło szpital tymczasowy, który od dzisiaj zapewnia również opiekę pediatryczną.

W rozmowie z panem generałem Sokołowskim postawiłem za priorytet natychmiastowy przewóz 100 żołnierzy do szpitala w Nysie, w celu jak najszybszego przywrócenia pełnej funkcjonalności placówki szpitalnej – powiedział wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk.

W rejonach dotkniętych powodzią, gdzie znajdują się najmniejsze miejscowości, zostanie uruchomionych 10 mobilnych ambulatoryjnych punktów medycznych. Dodatkowo, wojsko otworzyło przychodnię, która będzie czynna przez całą dobę, aby przyjmować pacjentów.

Zarządzanie kryzysowe w pełni funkcjonuje dzięki dwóm pełnomocnikom MSWiA, którzy skutecznie koordynują akcję ratowniczą. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski pełni tę rolę w Głuchołazach, natomiast brygadier Dariusz Kulawinek w Lewinie Brzeskim.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak stwierdził, że istnieje potrzeba wzmocnienia pozycji i lepszej koordynacji, na wzór działań generała Kamienieckiego w Lądku Zdroju i w Stroniu Śląskim. Jego resort jest gotowy do udzielenia wszelkiego wsparcia.

„Pełnomocnicy są tu po to, aby służyć pomocą. Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, takimi jak obecna sytuacja w Lewinie Brzeskim oraz trwające problemy w Głuchołazach, wymaga tego rodzaju wsparcia” – oświadczył Premier.

Minister announced another amendment to the regulation on natural disaster state in order to ensure proper crisis management and efficient flood damage removal.

Support for farmers

The Prime Minister informed that the Ministry of Agriculture and Rural Development is working on solutions to help farmers affected by the flood.

„I want to reassure concerned farmers who also suffered serious losses – this especially applies to small farms, so we are also preparing assistance there,” Donald Tusk said in Wrocław.

Prosimy o dalszą koncentrację i mobilizację służb i samorządowców – apeluje premier.

Link do wideo: https://www.youtube.com/watch?v=VPuS8F1PmE4&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.gov.pl%2F&source_ve_path=MjM4NTE

Zobacz zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720320458375/

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version