Polityka i społeczeństwo

MEN: Zielone szkoły andndash; wyjazdy dla uczniów z terenów powodziowych. Minister Barbara Nowacka na Dolnym Śląsku (komunikat)

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza nowy program wsparcia dla szkół dotkniętych powodzią. W ramach tego programu, szkoły będą mogły skorzystać z możliwości zorganizowania „zielonej szkoły” dla swoich uczniów.

System uruchomiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na celu zapewnienie wsparcia dla szkół poszkodowanych w wyniku powodzi, poprzez umożliwienie organizacji pobytu dla uczniów w ramach programu „zielona szkoła”.

Barbara Nowacka zapowiedziała organizację „zielonych szkół” dla dzieci poszkodowanych powodzią podczas niedzielnego sztabu powodziowego we Wrocławiu oraz w szkołach i przedszkolach w Bardzie, Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Samorządowcy oraz instytucje sektora prywatnego mogą zgłaszać ośrodki przyjmujące uczniów z terenów powodziowych poprzez stronę internetową zieloneszkoly.men.gov.pl. Wspieramy poszukiwanie noclegów, wyżywienia oraz zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Pierwsza grupa uczniów z Kłodzka wyjeżdża na wypoczynek do Sopotu, a Warszawa oferuje 900 miejsc na zorganizowanie „zielonej szkoły” dla szkół dotkniętych powodzią. Nadzór nad pobytem dzieci będzie sprawowany przez kuratora oświaty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury, PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy zapewnią nocleg i wyżywienie. MEN zaprosiło również do współpracy organizacje harcerskie, które wzmocnią szkoły swoimi działaniami.

Ministerstwo Sportu i Turystyki również zaoferowało pomoc, udostępniając miejsca dla dzieci w centralnych ośrodkach sportu w całym kraju. Dzięki temu, prawie 2 tysiące uczniów będzie miało możliwość skorzystania z zajęć sportowych oraz opieki psychologicznej do końca roku.

Minister Edukacji Narodowej zadeklarowała gotowość przyjęcia wszystkich dzieci, które będą potrzebowały pomocy w obszarze dotkniętym klęską żywiołową. W tym obszarze znajduje się 3044 szkół i placówek, do których uczęszcza około 412 tys. dzieci i młodzieży. W piątek zamkniętych było 431 szkół i placówek, szacujemy, że ponad 200 z nich wymaga remontów – poinformowała szefowa MEN podczas niedzielnego posiedzenia sztabu kryzysowego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nową funkcjonalność w Systemie Informacji Oświatowej, która umożliwia szkołom udzielanie wzajemnej pomocy w ramach programu „Szkoły Szkołom”. Poszkodowane placówki oświatowe mogą zgłaszać swoje potrzeby, a szkoły z innych części kraju mają możliwość udzielenia wsparcia poprzez platformę SIO. Dzięki temu pomoc może być udzielana nie tylko doraźnie, lecz także w dłuższym okresie czasu.

Minister Edukacji Narodowej (MEN) planuje dostarczyć nowe podręczniki do szkół, które ucierpiały w wyniku zalania bibliotek. Dzięki temu uczniowie nie będą pozbawieni dostępu do niezbędnych materiałów edukacyjnych.

Barbara Nowacka odwiedziła obszary dotknięte powodzią, gdzie spotkała się z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, samorządowcami, harcerzami oraz dyrektorami placówek oświatowych w Bardzie i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Te szkoły i przedszkola zostały uszkodzone przez wodę i będą wymagały poważnych remontów.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bardzie planuje remont stołówki, sali gimnastycznej, kotłowni, boiska szkolnego oraz placu zabaw dla przedszkolaków.

Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich potrzebuje remontu infrastruktury sportowej oraz kotłowni.

Przedszkole Gminne w Ołdrzychowicach Kłodzkich musi przeprowadzić remont zalanej piwnicy, co wymusi czasowe przeniesienie dzieci do innej lokalizacji.

Minister podziękowała społeczności szkolnej i służbom ratowniczym za pomoc w ewakuacji przed nadejściem fali oraz zaangażowanie w akcję ratowniczą i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej poszkodowanym uczniom i uczennicom.

Współpraca ludzi jest fundamentem naszej siły. Mimo utraty wielu rzeczy, posiadacie w sobie niezwykłą siłę. W obliczu kryzysu, naszym celem jest odbudowa dla dobra Was, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jako Minister Edukacji, moim zadaniem jest zapewnienie pomocy w przywróceniu tego, co woda zniszczyła.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM