Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Prostujemy fakenewsy o projekcie ustawy o OZE! (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby poinformować, że w ostatnim czasie pojawiły się dezinformacje na temat planowanej nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii (UD41) oraz ustawy wiatrakowej (UD89). Chcielibyśmy oficjalnie zdementować wszystkie nieprawdziwe informacje.

Pragniemy podkreślić, że wszelkie informacje na temat zmian w przepisach dotyczących energii odnawialnej pochodzą wyłącznie z oficjalnych źródeł Ministerstwa, a wszelkie plotki i fakenewsowe publikacje należy traktować jako nieprawdziwe.

Nowelizacja ustawy o OZE ma na celu dopasowanie krajowego prawa do przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej, usprawnienie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na działalność w obszarze OZE oraz wprowadzenie korzystnych zmian w systemie prosumenckim.

Nowa odległość od zabudowy wynosić będzie 500 m, a nie 300 m, jak dotychczas. Zmiana ta zostanie uwzględniona w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89), który ma na celu wspieranie rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Nowe regulacje nie spowodują żadnych wysiedleń. Naszym celem jest służenie nadrzędnemu interesowi publicznemu, a nie inwestycji o charakterze publicznym. Pojęcie nadrzędnego interesu publicznego zostało wprowadzone do unijnego prawa w 2022 roku.

2. Według raportu naukowców z Komitetu PAN z listopada 2022, wiatraki powinny być oddalone od gospodarstw domowych o minimum 500 m.

3. Wiatraki nie będą mogły być budowane w obszarach objętych programem Natura 2000.

4. Zaplanowaliśmy rozległe konsultacje społeczne dla wszystkich projektów ustaw, zgodnie z obietnicami już wielokrotnie złożonymi.

5. Na każdym etapie przygotowywania projektów ustaw, uwzględniamy ocenę ich zgodności z unijnym prawem.

6. Nie ignorujemy ostrzeżeń dotyczących możliwych nadużyć ze strony branży i dążymy do wprowadzenia rozwiązań korzystnych dla obywateli.

W przestrzeni publicznej pojawiają się również informacje o inwestycjach w odnawialne źródła energii w kontekście innych ustaw, w tym w ustawie o ochronie przyrody i ustawie o prawie wodnym.

Odnosząc się do ustawy o ochronie przyrody:

– Ustawa opcjonalnie dopuszcza możliwość realizacji działań, które mogą znacząco wpłynąć na cele ochrony obszaru Natura 2000, pod warunkiem, że przemawiają za tym konieczne wymogi nadrzędnego interesu publicznego. Jednakże, w kontekście zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych na obszarach Natura 2000, zawartego w ustawie o wiatrakach, ten warunek nie będzie miał zastosowania.

W odniesieniu do ustawy Prawo wodne, należy zauważyć, że przepisy tej ustawy nie będą miały zastosowania w przypadku inwestycji w wiatraki na obszarach Natura 2000. Dodatkowo, zgodnie z ustawą wiatrakową, lokalizacja elektrowni wiatrowej na obszarach Natura 2000 jest bezwzględnie zakazana.

W kontekście ustawy Prawo wodne, ważne jest zauważenie, że jej przepisy nie będą miały zastosowania w przypadku inwestycji w wiatraki na obszarach Natura 2000. Ponadto, zgodnie z ustawą wiatrakową, jest bezwzględnie zakazane lokalizowanie elektrowni wiatrowej na obszarach Natura 2000.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM