Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Koordynacja pomocy oraz szacowanie szkód andndash; o działaniach MRiRW podczas spotkania w Łosiowie (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że pomoc dla rolników z terenów dotkniętych powodzią jest niezbędna. Minister Czesław Siekierski podkreślił, że pomoc ta będzie realizowana poprzez trzy kanały: Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz samorząd rolniczy. Spotkanie w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie zgromadziło wszystkie służby związane z rolnictwem na terenie województwa opolskiego, a także doradztwo rolnicze. W rozmowach uczestniczył również podsekretarz stanu Adam Nowak.

Minister Czesław Siekierski poinformował, że wszystkie służby mu podległe pracują od 6:00 do 22:00 i na bieżąco przekazują niezbędne informacje, realizując pomoc i koordynując działania.

Pomoc jest udzielana trzema kanałami, z wykorzystaniem lokalnych struktur Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Izb Rolniczych.

Za wszystkie sprawy odpowiada wojewoda, jest tutaj w regionie ośrodkiem decyzyjnym. Koordynację pomocy skierowanej do poszkodowanych rolników będzie sprawował Ośrodek Doradztwa Rolniczego, pod nadzorem wojewody i podsekretarza stanu Adama Nowaka, który jest tutaj na bieżąco od kilku dni. ODR ma wszędzie swoich pracowników, doradcy znają rolników i mają z nimi bieżące kontakty, co czyni ich najlepszą służbą do koordynacji pomocy – powiedział minister Czesław Siekierski.

Adam Nowak, podsekretarz stanu, jest tutaj na bieżąco od kilku dni, koordynując sprawy z ramienia ministerstwa rolnictwa. Dlatego, że ODR ma wszędzie swoich pracowników, doradcy znają rolników i mają z nimi bieżące kontakty, co czyni ich najlepszą służbą do koordynacji pomocy – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister rolnictwa podkreślił, że KOWR ma zorganizowane struktury w całym kraju i będzie koordynować pomoc napływającą z różnych ośrodków, gospodarstw i spółek zarządzanych przez KOWR, a także od dzierżawców chcących udzielić wsparcia. Spółki nasienne będą przekazywały pomoc w postaci materiału do zasiewów.Wiceminister Adam Nowak podkreślił ogromną solidarność ogółu rolniczej społeczności z rolnikami z terenów dotkniętych powodzią. Działania związane z usuwaniem skutków powodzi w gospodarstwach rolnych zasługują na podziękowania, zarówno dla rolników z różnych regionów kraju, jak i dla strażaków ochotników, którzy mocno wspierają społeczność lokalną rolników.

Minister Czesław Siekierski podkreślił znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie po powodziach, które dotknęły zboża, pasze treściwe i objętościowe oraz inne płody rolne. Zalecił, aby unikać spożycia tych produktów oraz skarmiania nimi zwierząt, zalecając wykorzystanie ich jedynie do celów przemysłowych.

Po zalewach, zboża, pasze i inne płody rolne nie nadają się do spożycia ani do karmienia zwierząt. Minister Czesław Siekierski przypomniał o konieczności zachowania bezpieczeństwa żywnościowego, zalecając wykorzystanie tych produktów wyłącznie do celów przemysłowych.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że żadne produkty lub surowce, które miały kontakt z wodą powodziową, nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi ani na pasze. Dodatkowo, muszą zostać odpowiednio zutylizowane. Jest to istotna informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Minister poinformował, że wszystkie zwierzęta hodowlane zostały ewakuowane i nie ma strat w pogłowiu. Jednak budynki ucierpiały, dlatego rolnicy będą stopniowo przywracać ich potencjał produkcyjny. Służby weterynaryjne będą monitorować tereny powodziowe pod kątem chorób, które mogą rozprzestrzeniać się w związku z powodzią, aby zaradzić wyzwaniom produkcji zwierzęcej.

Adam Nowak, wiceminister, podkreślił, że przede wszystkim Kierownictwo MRiRW zdecydowało się zapewnić bezpieczeństwo gospodarstwom prowadzącym produkcję zwierzęcą. Najpilniejsze potrzeby obejmują zapewnienie pasz, wody pitnej i prądu, aby umożliwić udój zwierząt.

W celu zapewnienia dostępu do pasz województwie opolskim, utworzyliśmy punkty w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Głogówku, Stadninie Koni Prudnik, gospodarstwie Arenda w Charbielinie oraz w Paczkowie. Wsparcie Krajowej Rady Izb Rolniczych, organizacji rolniczych i rolników niezorganizowanych z całego kraju ma trafić do tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy – powiedział Adam Nowak.

Ocena szkód

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaapelował do wojewodów o utworzenie komisji do rejestrowania szkód. Czesław Siekierski podkreślił, że priorytetem jest dokładne ewidencjonowanie powstałych strat.

Minister Siekierski podkreślił, że zarówno dyrektor ODR-u, jak i przedstawiciele Izby Rolniczej, aktywnie wezmą udział w pracach komisji, aby przyspieszyć identyfikację wielkości strat.

Minister podkreślił, że szacowanie szkód będzie obejmować również tereny, na których nie było zasiewów, lecz zostały zalane i wymagają uprzątnięcia, zebrania i utylizacji materiałów. Konieczne będzie określenie potrzeb i wysokości pomocy na szczeblu centralnym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wykorzystując dane z map satelitarnych, zidentyfikowała obszary ziemi rolnej dotknięte zalaniem w wyniku powodzi.

W całej Polsce jest łącznie 68 tysięcy hektarów, z czego około 25 tysięcy hektarów to tereny z produkcją roślinną, które będą potrzebować rekompensat. Głównie chodzi o produkcję kukurydzy, przede wszystkim na ziarno, oraz soi, ziemniaków, buraków cukrowych i nowych zasiewów rzepaku – poinformował wiceminister Nowak.

ARiMR będzie korzystać z map i analiz do szacowania szkód i wypłat rekompensat.

Szacowanie dotyczyć będzie strat w uprawach, budynków, maszyn, magazynów z zbożem i środków do produkcji.

Pomoc krajowa i unijna będzie niezbędna, ale nie pokryje w pełni kosztów.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że proces szacowania szkód będzie przebiegał sprawnie, aby rolnicy szybko otrzymali pomoc finansową.

Adam Nowak, wiceminister, przypomniał o różnych formach pomocy, takich jak zwolnienia ze składek i opłat dla rolników. Wstrzymano także większość kontroli, z wyjątkiem tych dotyczących żywności, pasz i ochrony zwierząt, aby ulżyć rolnikom. Dodatkowo stacje chemiczno-rolnicze będą bezpłatnie wykonywać badania gleb na obszarach dotkniętych powodzią.

Czesław Siekierski podkreślił, że pomimo prowadzenia działań na obszarach dotkniętych powodzią i przygotowań do wypłaty pomocy z budżetu krajowego, nadal trwają negocjacje na poziomie UE.

Minister rolnictwa przypomniał, że już 17 września zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o pomoc i aktywację środków z rezerwy rolnej na wsparcie rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi.

Czesław Siekierski wyraził przekonanie, że wizyta pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen przyczyni się do zwiększenia pomocy dla rolników.

Minister rolnictwa zapewnił, że pomoc zostanie udzielona szybko i z uproszczonymi procedurami, aby rolnicy mogli szybko przywrócić potencjał produkcyjny swoich gospodarstw.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są przedstawione w formie dostarczonej przez nadawcę i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego (art. 42 ust. 2). (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM