Wiadomości Polska Biznes i finanse Jak kupować energię dla firmy? Praktyczny poradnik dla firm
Biznes i finanse

Jak kupować energię dla firmy? Praktyczny poradnik dla firm

Istnieje wiele różnych modeli zakupu energii elektrycznej, które firmy mogą wybrać w zależności od swoich potrzeb, preferencji i strategii biznesowej. Obecnie najbardziej popularne rozwiązania to: stała cena, zakup 100% energii na rynku SPOT oraz model transzowy. Zrozumienie mechaniki tych rozwiązań i możliwości ich zastosowania w biznesie jest kluczowe. Dlatego E.ON Polska opracował kompleksowy wideoporadnik, który w przystępny sposób wyjaśnia, na czym polegają poszczególne modele zakupu energii dla firm, korzystając z wiedzy i doświadczenia swoich ekspertów.

Zdobycie wiedzy na temat różnych modeli zakupu energii elektrycznej jest kluczowe dla przedsiębiorstw, aby minimalizować ryzyko cenowe i optymalizować wydatki operacyjne. Może w tym pomóc wideoporadnik, który w zwięzłej formie objaśnia zakup energii w modelu 100% SPOT, zakup energii w modelu transze+SPOT, cenę dynamiczną oraz gwarancje pochodzenia. Zobacz więcej tutaj: wideoporadnik.

Co to jest model spotowy?

Model zakupu energii elektrycznej w 100% SPOT najlepiej sprawdza się w firmach, które śledzą zmiany cen energii i są gotowe na szybkie decyzje. Opiera się on na krótkoterminowym Rynku Dnia Następnego, prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE), gdzie dostawa odbywa się dzień lub dwa dni po zakupie.

Na swojej stronie internetowej Towarowa Giełda Energii prezentuje aktualną cenę energii obowiązującą o danej godzinie, która wynika z bieżących notowań giełdowych Rynku Dnia Następnego na TGE.

Aby skorzystać z modelu 100% SPOT, należy najpierw przygotować szacowany wykres zużycia energii na przestrzeni doby i tygodnia. Na tej podstawie zostaje ustalona cena energii elektrycznej w różnych godzinach. Ostateczna kwota do zapłaty za energię w danym miesiącu jest średnią ceną godzinową na Rynku Dnia Następnego oraz planowanym zużyciem energii w poszczególnych godzinach. Do tej kwoty należy doliczyć marżę, koszty sprzedawcy, opłaty za certyfikaty oraz akcyzę.

Firmy borykają się z trudnościami w szacowaniu opłat z powodu zmienności cen energii. Jednak wahania cen mogą również przynieść korzyści, zwłaszcza gdy na rynku spotowym dominują niższe lub nawet ujemne ceny energii, często związane z wysokim udziałem energii ze źródeł odnawialnych w konkretnych godzinach.

Nowa metoda zakupu energii elektrycznej: transze + SPOT

Firmy mogą teraz kupować energię elektryczną partiami w różnych okresach czasu, łącząc transze na rynku terminowym z zakupem energii na rynku spotowym.

Przedsiębiorca ma możliwość kontraktowania energii zgodnie z jej szacowanym zużyciem, w transzach rocznych, kwartalnych, miesięcznych lub dobowych. Może samodzielnie decydować o podziale zakupu energii pomiędzy kontraktowaną a rynkiem spotowym, a także aktywnie zarządzać tym podziałem. Dzięki temu może tworzyć własną strategię zakupową i korzystać z okazji cenowych.

„Połączenie dwóch modeli zakupowych – transzowego i spotowego – pozwala firmom na większą elastyczność oraz daje możliwość zminimalizowania ryzyka cenowego. Rozliczenie w danym miesiącu będzie średnią cen zrealizowanych wskazań transzowych oraz cen spotowych z uwzględnieniem planowanego profilu zużycia. Dodatkowo nasi klienci biznesowi otrzymują wsparcie opiekuna, który doskonale orientuje się w sytuacji rynkowej. Dzięki temu proces zakupu energii jest znacznie łatwiejszy” – tłumaczy Radosław Żebrowski, koordynator Rozwoju i Zarządzania Produktem w E.ON Polska.

Rozliczenie oparte na cenach dynamicznych

Od sierpnia 2024 roku, konieczne będzie, aby każdy dostawca energii elektrycznej obsługujący ponad 200 tysięcy klientów, oferował umowy oparte na cenach dynamicznych. Takie umowy odzwierciedlają zmienność cen na rynkach energii elektrycznej, w szczególności na Rynku Dnia Następnego lub Rynku Dnia Bieżącego.

„W przeciwieństwie do rozwiązań z wykorzystaniem stałej ceny czy taryfy, gdzie kwota jest z góry ustalona, w tym modelu na cenę końcową ma wpływ rzeczywiste zużycie energii – mówi Agnieszka Trąmpczyńska, menedżerka Zespołu Rozwoju i Zarządzania Produktem w E.ON Polska – To korzystne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy mogą dopasować swoje zużycie pod kątem cen na rynku. Na przykład ograniczyć konsumpcję energii w godzinach szczytu, kiedy jej koszty są wyższe”.

W modelu ceny dynamicznej cena końcowa jest ustalana na podstawie rzeczywistego zużycia, a nie planowanego. To może pomóc firmie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale wymaga aktywnego zarządzania bilansem energetycznym przedsiębiorstwa. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba mieć inteligentny licznik zdalnego odczytu, który dokonuje odczytów zużycia na bieżąco i umożliwia pomiar w rozliczeniu dobowym, a nawet godzinowym.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat modeli zakupu energii elektrycznej, zapraszamy do skorzystania z naszego wideoporadnika dla firm.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę eon.pl/wideoporadnik i sprawdź dostępny materiał video przygotowany specjalnie dla przedsiębiorstw i instytucji.

Adresujemy nasz materiał do firm z sektora usługowego i przemysłowego, właścicieli nieruchomości komercyjnych, wspólnot mieszkaniowych, deweloperów oraz instytucji publicznych z całego kraju.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version