Sztuka Kinomural zmienia miasto w galerię. W dniach 19 i 20 października wrocławskie kamienice przemienią się w wielkoformatowe ekrany, na których zaprezentowane zostaną prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata.
Zapraszamy na dwie niezwykłe noce pełne emocji, unikalnego programu i wspólnego oglądania ruchomych murali. Podczas Festiwalu Kinomural w październiku będziemy mieli okazję skupić się na dziełach artystów z całego świata oraz żywo dyskutować i komentować ich prace. Dołącz do tysięcy gości z Polski, Europy i świata, aby razem zachwycić się jedną z wizytówek Wrocławia.
„Nie znam innego festiwalu odbywającego się pod gołym niebem i pokazującego prace w tak gigantycznej skali. Prace nie są tu pokazywane w przestrzeni kina czy galerii. Przypadkowi widzowie mogą wchodzić z nimi w interakcje i być może otworzyć umysły na coś, z czym nie spotykają się na co dzień, szczególnie w tej skali. Przy tym postrzegają je jako sztukę, a nie np. jako produkt marketingowy” – mówi Becca Keating z nowojorskiego Pioneer Work Museum.
„To wyjątkowe zobaczyć miasto, które samo w sobie jest wykorzystane i staje się ekranem projekcyjnym. Widziałem już wiele festiwali światła i sztuki projekcyjnej, ale to wydarzenie jest wyjątkowe. Cieszę się, że mogłem tego doświadczyć”.
Robert Seidel, artysta audiowizualny z Berlina, powiedział:
Program festiwalu charakteryzuje się różnorodnością wizualną. Zobaczyć można prace o różnej estetyce i technice, takie jak ruchome murale, wideo-art, instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D, kino eksperymentalne i dźwiękowe performance. Dzięki temu każdy widz może znaleźć coś dla siebie i spędzić niezapomniany, październikowy weekend.
W tegorocznej edycji skupiamy się na temacie „Bajki robotów”, gdzie zaproszeni twórcy wykorzystują zaawansowane technologie i narzędzia, aby stworzyć unikalne dzieła. Przedstawione prace to abstrakcyjne animacje, geometryczne wzory obrazujące procesy przetwarzania danych oraz dynamiczne projekcje ukazujące ewolucję robotycznych „emocji”. Wizualizacje te ilustrują futurystyczne krajobrazy i światy, które mogłyby tworzyć sztuczne byty, od wirtualnych metropolii po surrealistyczne pejzaże cyfrowe. Widzowie zanurzą się w tych fantastycznych światach, gdzie algorytmy podejmują decyzje, a androidy poszukują swojej tożsamości, co prowadzi do głębokich filozoficznych rozważań na temat przyszłości naszego gatunku i relacji z inteligentnymi maszynami.
Skład zespołu kuratorskiego w tym roku obejmuje: Piotra Bartosa, Bartka Bartosa, Petera Burra oraz Mii White AI. Ich głównym celem jest zapewnienie wysokiej jakości i wartości artystycznej programu, aby wydarzenie stanowiło regularne odzwierciedlenie aktualnych trendów w dziedzinie sztuki.
„W moim odczuciu to, co wyróżnia Kinomural, to wizja kuratorska, dzięki której jest to tak skondensowane wydarzenie. Wszystko dzieje się podczas wieczoru, w sposób, który jest nie tyle spokojny, co uważny. Widzowie są skupieni tak, jakby byli w kinie tyle, że nie są w kinie, ale w środowisku festiwalowym na świeżym powietrzu. Trudno to opisać, bo to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju” – mówi Peter Burr, artysta audiowizualny z Nowego Jorku, kurator tegorocznej edycji.
Aby uzyskać szczegółowy program festiwalu oraz dokładne lokalizacje ścian, odwiedź stronę: kinomural.com lub zajrzyj na facebook.com/kinomural. Kinomural odbędzie się w dniach 19 i 20 października we Wrocławiu, na Przedmieściu Odrzańskim, w godzinach 19:30-22:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl