Wiadomości Polska Nauka i technologie Zbliża się 13. `Noc w Instytucie Lotnictwa`
Nauka i technologie

Zbliża się 13. `Noc w Instytucie Lotnictwa`

Zapraszamy na 13. edycję „Nocy w Instytucie Lotnictwa”, gdzie będzie można zobaczyć replikę przedwojennego samolotu RWD-5, wyrzutnię rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, laboratoria badawcze, pokazy odpalania silników oraz spotkania z pilotami i naukowcami. Wydarzenie odbędzie się 4 października 2024 roku w godzinach 17:00-23:00 w Warszawie, na al. Krakowskiej 110/114. Wstęp wolny.

Podczas wydarzenia „Noc w Instytucie Lotnictwa” można zwiedzić zwykle niedostępne laboratoria, w których prowadzone są badania dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. To jedyna okazja w roku, aby zobaczyć te fascynujące przestrzenie.

„Nowością tegorocznej imprezy będzie wystawa statyczna repliki samolotu RWD-5. To właśnie na maszynie tego typu w dniach 7-8 maja 1933 roku, polski pilot, kpt. Stanisław Skarżyński, dokonał przelotu przez Atlantyk Południowy, ustanawiając światowy rekord FAI. Oryginalny RWD-5 był badany i przygotowywany do tego rekordu przy współpracy z przedwojennym Instytutem Lotnictwa. To symboliczny powrót do korzeni i wielka gratka dla fanów zabytkowych samolotów” – podkreśla dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Prezentacje lotnicze i pokazy odpalania silników

Podczas 13. „Nocy w Instytucie Lotnictwa” będzie można zobaczyć wiele maszyn, takich jak samoloty: Extra 300, Jak-12, Jak-18, Cessna 182, Aero AT3, Tecnam 2008, M18 Dromader, AN-2 Antonov, TS-11 Iskra, Orlik, Wilga, Aviat Husky, Gogetair, SB Lim-2, Lim-2, oraz śmigłowce: Robinson R-44, Guimbal Cabri G2, oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Podczas tegorocznej Nocy będzie można obejrzeć pokazy odpalania silników lotniczych takich jak SB Lim-2, TS-11 Iskra i Jak-18 o różnych godzinach. Oprócz tego będzie możliwość wypróbowania symulatorów lotów różnych rodzajów samolotów, skoków spadochronowych oraz kontroli lotów ruchu lotniczego. Dostępne będą także symulatory przeciążeń lotniczych, czyli żyroskopy.

W godzinach 17:30-22:30 będzie możliwość uczestnictwa w wirtualnym pokazie akrobacji samolotowej (budynek X, sala 1) oraz szkoleniu dla obsługi technicznej na interaktywnym modelu samolotu Airbus A320 (budynek X, sala 2).

„Naszym zwiedzającym pokażemy w tym roku kilka nowych demonstratorów technologii, które zaprojektowali nasi inżynierowie. Największym z nich, pod względem gabarytów, będzie mobilna wyrzutnia rakietowa z modelem technologicznym rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K. W lipcu tego roku nasza rakieta przekroczyła granicę kosmosu, osiągając 101 km. To olbrzymi sukces zespołu oraz polskiego sektora kosmicznego. Otworzymy także całkowicie nową przestrzeń, gdzie zaprezentujemy nasze możliwości druku 3D dla przemysłu kosmicznego, m.in. zaawansowane wytwarzanie elementów ze stopu miedzi. Tradycyjnie pokażemy także nasze tunele aerodynamiczne, laboratoria kompozytowe, silniki lotnicze i kosmiczne oraz technologie dronowe” – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz” – Instytutu Lotnictwa. 

W Instytucie będą dostępne otwarte laboratoria, w których prowadzone są badania dla GE Aerospace: laboratorium materiałoznawstwa, laboratorium wymiany ciepła i mechaniki płynów oraz laboratorium zaawansowanych technologii produkcyjnych.

W ramach Instytutu będą również dostępne laboratoria badawcze, w których prowadzone są badania dla GE Aerospace: laboratorium materiałoznawstwa, laboratorium wymiany ciepła i mechaniki płynów oraz laboratorium zaawansowanych technologii produkcyjnych.

Przygotuj się na niezapomnianą noc pełną fascynujących wykładów i prelekcji na temat lotnictwa! Podczas 13. „Nocy w Instytucie Lotnictwa” będziesz mógł posłuchać o zastosowaniu dronów w służbie ratownictwa morskiego, drodze do mistrzostwa pilota akrobacyjnego, wyzwaniach projektu samolotu solarnego oraz o budowie samolotu do pokazów lotniczych. Nie zapomnij o pokazie zdjęć i prelekcji mistrza fotografii lotniczej, Sławomira Krajniewskiego. Wykłady odbędą się na głównej auli w budynku X w godzinach 18:30-22:30.

Przygotuj się na niezapomnianą noc pełną fascynujących wykładów i prelekcji na temat lotnictwa! Podczas 13. „Nocy w Instytucie Lotnictwa” będziesz mógł posłuchać o zastosowaniu dronów w służbie ratownictwa morskiego, drodze do mistrzostwa pilota akrobacyjnego, wyzwaniach projektu samolotu solarnego oraz o budowie samolotu do pokazów lotniczych. Nie zapomnij o pokazie zdjęć i prelekcji mistrza fotografii lotniczej, Sławomira Krajniewskiego. Wykłady odbędą się na głównej auli w budynku X w godzinach 18:30-22:30.

„Chcemy przybliżyć słuchaczom szczegóły tej historycznej misji. To największy sukces polskiego sektora kosmicznego od czasów lotu generała Hermaszewskiego. Jak wyglądały przygotowania do tego zadania? Co udało się osiągnąć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć 4 października o godz. 19:30 na głównej auli w budynku X” – zaprasza dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Fani kosmosu mogą dowiedzieć się więcej o udanej misji rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K, która została wystrzelona 3 lipca 2024 roku z Norwegii na wysokość 101 km.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wydarzenia oraz harmonogramu atrakcji, odwiedź stronę www.nocwinstytucielotnictwa.pl oraz śledź nas na facebook.com/nocwinstytucielotnictwa.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version