W dzisiejszym świecie, w którym nowe technologie odgrywają coraz większą rolę, ważne jest, abyśmy byli świadomi potencjalnych zagrożeń w wirtualnym świecie. T-Mobile postanowiło podjąć tę kwestię w nowatorski sposób, rozpoczynając dzisiaj, 1 października, III edycję ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci” za pomocą zupełnie nowej formuły miniserialu „Tato, seeerio?!”.
Według raportu Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy (KBwP), blisko połowa osób aktywnych zawodowo w Polsce cierpi na zmęczenie zarówno psychiczne (47 proc.), jak i fizyczne (42 proc.), z czego najczęściej dotyczy to osób w wieku 25-34 lat. Dodatkowo, Polacy spędzają w pracy średnio ponad 40 godzin tygodniowo. Więcej informacji znajdziesz tutaj: „Zmęczony jak Polak w pracy: przyczyny, skutki i konsekwencje”.
Według badań przeprowadzonych przez KBwP, zmęczenie w pracy jest złożonym zjawiskiem, które obejmuje sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Najczęściej wymienianymi objawami zmęczenia przez pracowników są poczucie monotonii i znudzenia w pracy (45%), oraz brak motywacji (41%). Z kolei pracodawcy cierpią na przewlekłe zmęczenie (39%) oraz złe samopoczucie i gorszy nastrój (45%), które wynikają głównie z konieczności bycia w ciągłym stanie gotowości (36%).
„Niemal 1/3 pracodawców kojarzy zmęczenie z brakiem motywacji, niechęcią do pracy czy odliczaniem czasu do jej końca. Co ciekawe, w dużo mniejszym stopniu postrzegają tak to zjawisko pracownicy, którzy częściej wiązali zmęczenie z nadmiarem zadań, kwestiami fizycznymi oraz wypaleniem zawodowym” – powiedziała Marta Wojewnik, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy, dyrektor zarządzająca CWS Workwear podczas prezentacji raportu.
Według danych Eurostatu, Polacy pracują średnio 39,3 godziny tygodniowo, jednakże raport wskazuje, że faktycznie spędzają w pracy blisko 41 godzin tygodniowo. Pracodawcy natomiast przebywają w miejscu pracy jeszcze dłużej, średnio aż 44 godziny tygodniowo.
„Nawet jak na nasz region Europy jest to dużo – od Polaków pracują dłużej np. Rumuni czy Grecy. Jakże daleko jest nam do Holendrów, którzy w pracy spędzają w tygodniu średnio 32,3 godziny. Mamy więc skąd czerpać wzorce, w jak sposób pracować wydajnie, ale krócej” – zauważa Marta Wojewnik.
Zwalczenie zmęczenia w pracy wymaga indywidualnego podejścia zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Badania wykazują, że pracownicy preferują krótkie przerwy (38 proc.) oraz regularne zakończenie pracy o wskazanych godzinach (36 proc.). Jednak rzadziej proszą o wsparcie ze strony zespołu (16 proc.) czy rozmowę z przełożonym na temat ewentualnych zmian w organizacji czasu pracy (12 proc.) lub zakresu obowiązków (9 proc.).
„Cieszy fakt, że pracodawcy i pracownicy zauważają szereg różnych działań, które mogą wpływać na zminimalizowanie poczucia zmęczenia. Ale ciekawe jest, że odczuwanych jest też sporo różnic, na przykład odnośnie do kończenia pracy o wskazanych godzinach. Pracownicy częściej korzystają z tego narzędzia, pracodawcy minimalizują swój komfort kosztem większego zmęczenia” – podkreśla Elżbieta Rogowska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, wiceprezes ds. operacyjnych PW Krystian.
Statystyki pokazują, że to przede wszystkim osoby w wieku 25-34 i 45-54 lat doświadczają zmęczenia w pracy. Pierwsza grupa często ma wiele obowiązków zarówno zawodowych, jak i osobistych, podczas gdy druga często musi się opiekować starzejącymi się rodzicami.
„Coraz częściej w przypadku nadmiernego, utrzymującego się zmęczenia, zwłaszcza psychicznego, obserwujemy sięganie po wsparcie psychologiczne. Jest to najbardziej istotne dla najmłodszej grupy zatrudnionych osób w wieku 18-24 lat. Natomiast warto zaznaczyć, że ta grupa spędza w pracy relatywnie najmniej czasu. Może to wskazywać na dużą samoświadomość i chęć zachowania wyraźnej granicy między życiem prywatnym a zawodowym” – podkreśla Elżbieta Rogowska.
Najnowsze dane pokazują, że blisko 40% pracodawców podejmuje działania w celu zwalczania zmęczenia pracowników w swoich firmach, a kolejne 23% planuje podjąć takie kroki. Najczęściej stosowane lub planowane działania to dodatkowe przerwy w pracy (52%), równomierne rozdzielanie obowiązków i unikanie przeciążenia pracowników (38%) oraz umożliwienie elastycznego czasu pracy lub pracy zdalnej (37%). Tylko 24% pracowników twierdzi, że kwestie związane ze zmęczeniem były poruszane podczas szkolenia BHP.
Według najnowszych danych, prawie 40% pracodawców podejmuje działania w celu zwalczania zmęczenia pracowników, a kolejne 23% planuje to zrobić. Najczęściej stosowane lub planowane działania to dodatkowe przerwy w pracy (52%), równomierne rozdzielanie obowiązków i unikanie przeciążenia pracowników (38%) oraz umożliwienie elastycznego czasu pracy lub pracy zdalnej (37%). Tylko 24% pracowników twierdzi, że kwestie związane ze zmęczeniem były poruszane podczas szkolenia BHP.
„Z pracownikami często nie rozmawia się o tym, w jaki sposób mogą odpocząć w czasie krótkich przerw w miejscu pracy. Nasze obciążenie psychiczne związane jest z przekroczeniem naszych możliwości adaptacyjnych pracownika. Jedno pokolenie musi przystosować się do wielu zmian, przez to przyspieszenie przeżywamy wiele różnych kryzysów” – zauważa Agnieszka Warchał, psycholog, psychoterapeutka, ekspertka Fundacji Kultury Bezpieczeństwa.
Według Dr n. med. Elżbiety Łastowieckiej-Moras z Pracowni Fizjologii i Higieny Pracy, Zakładu Ergonomii, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, przewlekłe zmęczenie stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa pracy i może prowadzić do rozwoju wielu chorób, które mogą powodować tymczasową lub stałą niezdolność do pracy.
Artur Sobota, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Państwowej Inspekcji Pracy, Głównym Inspektoracie Pracy, zauważa niski odsetek respondentów, którzy zwracają się do swojego przełożonego o pomoc.
„Kontrole PIP wykazały, że poprawiło się respektowanie przepisów o przestrzeganiu nieprzerwanego odpoczynku domowego i tygodniowego pracowników” – mówi Sobota.
Niestety, polscy pracodawcy mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii popularyzacji tematu zmęczenia w pracy i jego wpływu na bezpieczeństwo. Raport wykazał, że tylko 24% pracowników przyznało, że kwestie związane ze zmęczeniem i jego wpływem były poruszane podczas szkolenia BHP.
Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics, zauważa, że prosta droga prowadzi od zmęczenia do nieuwagi lub wypadku. W szczególności przedstawiciele branży przemysłowej zauważają, że zmęczenie wyraźnie wpływa na wypadkowość i potencjał wystąpienia wypadku w pracy, według ankietowanych. Zawsze taniej będzie zapobiegać niż leczyć.
Koalicja Bezpieczni w Pracy powstała w 2014 roku z inicjatywy firm CWS Workwear, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics. Jej celem jest promowanie kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz poprzez prezentację dobrych praktyk i korzyści wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl