Polityka i społeczeństwo

MC: Polsko-amerykańska współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa (komunikat)

– Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Polska delegacja wzięła udział w 4. Szczycie Counter Ransomware Initiative (Inicjatywy Przeciwdziałania cyberatakom typu Ransomware) w Stanach Zjednoczonych w dniach 30 września – 1 października. Podczas tego wydarzenia, ministerstwo podpisało Memorandum of Understanding z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych w celu współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Dyskusje na ten temat rozpoczęły się już podczas czerwcowej wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w Stanach Zjednoczonych.

Counter Ransomware Initiative Summit – globalna reakcja na zagrożenia cybernetyczne

Podczas 4. szczytu Counter Ransomware Initiative wzięło udział blisko 70 przedstawicieli różnych krajów i organizacji. Kluczowe spotkanie bilateralne polskiej delegacji z przedstawicielami rządu amerykańskiego zaowocowało podpisaniem Memorandum of Understanding w zakresie współpracy w cyberbezpieczeństwie i nowych technologiach.

To porozumienie umacnia współpracę między Polską a USA i stanowi fundament dla przyszłych działań. Wyraża zaangażowanie obu stron w zapewnienie bezpieczeństwa w transatlantyckim regionie, szczególnie wobec globalnych problemów, takich jak cyberzagrożenia i sztuczna inteligencja, oraz w obliczu trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.

Memorandum zostało podpisane przez wiceministra cyfryzacji Rafała Rosińskiego z polskiej strony oraz podsekretarza stanu Roberta Silversa z amerykańskiej strony.

Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji, podkreślił, że Polska od dawna wspiera solidarność w społeczeństwie obywatelskim, ale aby to robić skutecznie, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Rozwój nowych technologii stwarza różne zagrożenia, dlatego współpraca z partnerami w sprawach bezpieczeństwa jest kluczowa.

Podpisanie Memorandum of Understanding jest istotnym krokiem w celu wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, co przyczyni się do lepszego zabezpieczenia infrastruktury krytycznej i ochrony obywateli obu krajów przed rosnącymi zagrożeniami w przestrzeni cyfrowej.

„To porozumienie jest podstawą do dalszego rozwoju naszej współpracy i wzmocnienia bezpieczeństwa. Wspiera Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministerstwo Cyfryzacji w osiąganiu wspólnych celów. Jesteśmy dumni z podpisania memorandum porozumienia z tak ważnym partnerem, jakim jest Polska” – powiedział Robert Silvers, podsekretarz stanu.

Dokument, który został podpisany, jest zgodny z priorytetami polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025 r.

Jak nowe technologie i wspólna strategia przyczyniają się do korzyści dla Polski i USA?

Główne obszary współpracy w ramach porozumienia obejmują:

– Polityka i strategia cybernetyczna: Uczestnicy będą dzielić się doświadczeniami dotyczącymi krajowych strategii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz działań, które mogą poprawić bezpieczeństwo.

Bezpieczne projektowanie: Uczestnicy planują wspólnie wdrażać zasady projektowania technologii z myślą o bezpieczeństwie.

Wymiana informacji o cyberbezpieczeństwie: Uczestnicy będą dzielić się informacjami na temat najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz zagrożeń. Planują także organizować spotkania dla ekspertów, aby omawiać procedury związane z zarządzaniem bezpieczeństwem.

– Wsparcie w sytuacjach kryzysowych: Uczestnicy dążą do lepszej koordynacji z sektorem publicznym i prywatnym w celu skutecznego reagowania na poważne incydenty cybernetyczne i szybkiego przeciwdziałania zagrożeniom.

– Współpraca w rozwoju nowych technologii: Uczestnicy planują wymianę informacji na temat sztucznej inteligencji i internetu rzeczy, aby rozwijać nowe technologie. Ich celem jest również współpraca z uczelniami i instytucjami badawczymi.

W ramach rozwoju kapitału ludzkiego, planujemy współpracować w obszarze edukacji i szkoleń związanych z cyberbezpieczeństwem, wymieniając się programami nauczania oraz informacjami o najlepszych ośrodkach szkoleniowych.

Pragniemy zwrócić uwagę, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez jakichkolwiek zmian dokonywanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM