Wiadomości Polska Biznes i finanse ORLEN: gaz ziemny będzie paliwem przejściowym transformacji
Biznes i finanse

ORLEN: gaz ziemny będzie paliwem przejściowym transformacji

Według dyrektora Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, Roland Wojtana, gaz odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej. Jako paliwo przejściowe, ma zastępować wygaszane bloki węglowe i stabilizować system energetyczny, który intensywnie korzysta z OZE – powiedział podczas konferencji Energy Days.

Państwa UE zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Dlatego Polska przeprowadza transformację energetyczną, zastępując energetykę węglową przez odnawialne źródła energii (OZE). Gaz ziemny odgrywa ważną rolę jako paliwo przejściowe, umożliwiając szybsze odejście od spalania węgla na rzecz nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.

Roland Wojtan, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, podkreślił, że elektrownie gazowe będą odgrywać kluczową rolę w stabilizowaniu pracy źródeł energii odnawialnej. Ich duża elastyczność pozwoli efektywnie zwiększać produkcję prądu w sytuacjach, gdy energia z wiatru i słońca jest niewystarczająca, co ma szczególne znaczenie w naszej szerokości geograficznej.

Według ORLENu zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie rosło w najbliższych latach. Gaz-System, odpowiedzialny za przesył gazu ziemnego i zarządzanie głównymi gazociągami w Polsce, zaktualizował w maju prognozę zapotrzebowania na usługę przesyłową na lata 2024-2045. Prognoza ta pokazuje dynamiczny wzrost zużycia gazu w tej dekadzie, z ponad 18 mld m sześc. na koniec 2024 roku do ponad 27 mld m sześc. w wariancie optymalnego rozwoju oraz blisko 25 mld m sześc. przy założeniu umiarkowanego rozwoju i utrzymywania się stabilnego poziomu.

„Zgodnie z prognozami Gaz-System, zużycie gazu będzie wzrastać w latach 2025-30, później zacznie spadać” – powiedział Roland Wojtan.

Grupa ORLEN jest ważnym dostawcą gazu, a główne źródło jego pozyskiwania to wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2023 roku wydobycie wyniosło około 3,1 mld m sześc., a do 2030 roku spółka planuje zwiększyć tę liczbę do około 4,5 mld m sześc. Gaz pozyskiwany z norweskich złóż jest przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Dyrektor Wojtan podkreślił, że jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa gazowego są dostawy LNG, które Grupa ORLEN odbiera w Terminalu LNG w Świnoujściu. W 2023 r. ilość dostarczonego gazu wyniosła ponad 6 miliardów metrów sześciennych, co zabezpieczyło około jednej trzeciej całkowitego zapotrzebowania na gaz w Polsce.

Według przedstawiciela koncernu multienergetycznego, rozwój floty gazowców przez ORLEN ma duże znaczenie. Obecnie spółka korzysta z czterech jednostek tego typu, a kolejne cztery są w trakcie budowy.

„W najbliższych latach gaz stanie się jednym z filarów krajowego systemu elektroenergetycznego” – podsumował Roland Wojtan.

Zaplanowana na 2-3 października 2024 roku konferencja ENERGY DAYS 2024 adresowana jest do profesjonalistów z sektora energetycznego. W ciągu dwóch dni miasto Katowice będzie gościć debaty, dyskusje, warsztaty i prezentacje.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version