Biznes i finanse

Baker McKenzie: transakcje w sektorze energetycznym napędzają aktywność rynku

„W ciągu ostatnich dwóch lat ogólna aktywność transakcyjna była nieco niższa niż w poprzednich okresach, jednak sektor energetyczny stanowił wyjątek. Projekty w tym sektorze znacząco wpływały na aktywność transakcyjną w Polsce, co odzwierciedla postęp w transformacji energetycznej” – powiedział Łukasz Targoszyński, partner w dziale fuzji i przejęć w kancelarii Baker McKenzie, podczas konferencji klimatycznej Energy Days 2024 w Katowicach.

Według Łukasza Targoszyńskiego, trend inwestowania w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe będzie się nasilał. Inwestorzy z branży produkcyjnej oraz innych energochłonnych sektorów coraz częściej wykazują zainteresowanie takimi inwestycjami.

Inwestorzy podejmują takie transakcje w celu zaspokojenia coraz bardziej surowych norm emisyjnych oraz uzyskania dostępu do rzeczywiście ekologicznej energii. Ponadto, tego rodzaju transakcje otwierają możliwość sprzedaży mniejszych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, które wcześniej były trudniejsze do zbycia niż projekty o większej skali. Transformacja energetyczna przez pryzmat transakcji nie ogranicza się jedynie do zakupu farm fotowoltaicznych i wiatrowych, lecz jest znacznie szerszym zjawiskiem.

Przykładem zmiany profilu spółek w Polsce jest wzrost inwestycji funduszy private equity, które teraz kładą większy nacisk na zasady ESG. Spółki, w które inwestują, coraz częściej dostosowują się do norm ESG, co oznacza m.in. zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne. Baker McKenzie aktywnie wspiera klientów w procesie transformacji energetycznej, która staje się coraz bardziej powszechna w transakcjach.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM