Wiadomości Polska Biznes i finanse NBP zgromadził 392 tony złota
Biznes i finanse

NBP zgromadził 392 tony złota

Rząd i wiele instytucji, w tym Narodowy Bank Polski, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Artur Soboń, członek zarządu NBP, podkreślił elastyczność polityki pieniężnej NBP w reagowaniu na sytuacje kryzysowe podczas prelekcji na Krynica Forum 2024, zatytułowanej „Złoty, złoto, gotówka. Dlaczego warto mieć swoją walutę, gromadzić zasoby złota i utrzymać gotówkę w obiegu?”.

Ostatnio Polska musiała zmierzyć się z wieloma sytuacjami kryzysowymi, takimi jak pandemia, agresja Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny. Te wydarzenia mogłyby znacząco wpłynąć na naszą gospodarkę i system pieniężny.

„Elastyczna polityka, którą prowadzi NBP, chroni nas przed kryzysami związanymi z tzw. działaniami zewnętrznymi, niezależnymi od nas. W Polsce te wielkie kryzysy trwały krócej i były przechodzone łagodniej” – stwierdził Artur Soboń, członek zarządu NBP podczas Krynica Forum 2024.

Przedstawiciel polskiego banku centralnego zauważył, że NBP aktywnie reagował na kryzysowe sytuacje poprzez zmianę stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej dokonała 55 zmian w ciągu ostatnich 20 lat, co jest większą liczbą niż w przypadku Europejskiego Banku Centralnego. Soboń podkreślił, że decyzje te były podyktowane dynamiką wzrostu gospodarczego Polski, która przewyższa wzrost w krajach Unii Europejskiej.

Artur Soboń, przedstawiciel NBP, podkreślił skuteczność i szybkość reakcji banku centralnego na kryzysowe sytuacje poprzez zmianę stóp procentowych. W ciągu ostatnich 20 lat Rada Polityki Pieniężnej podjęła 55 takich decyzji, podczas gdy Europejski Bank Centralny tylko 35 razy. Soboń zaznaczył, że decyzje te były wynikiem dynamicznego wzrostu gospodarczego Polski, który przewyższa wzrost w krajach Unii Europejskiej.

Według członka zarządu NBP, stabilizacja polskiej waluty jest ważna, ponieważ absorbując „szoki zewnętrzne” pomaga w utrzymaniu stabilności gospodarczej. Soboń zauważył również, że kraje, które przyjęły euro przed laty, takie jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia, potrzebowały długiego czasu na odbudowanie swojego PKB po wejściu do strefy euro.

„Również dla działalności handlowej – jak pokazują badania wśród przedsiębiorców – wcale kluczowe nie jest przyjęcie euro. Wręcz przeciwnie, mając swoją walutę i zachowując zdolność do konkurencji międzynarodowej, jesteśmy w stanie skuteczniej sprzedawać swoje usługi i produkty za granicę, co zresztą robimy, zwiększając swoją pozycję w globalnym handlu” – przekazał Artur Soboń.

„Wzrost cen złota powoduje, że to także bardzo dobra inwestycja. Zakupy złota to jednak przede wszystkim kwestia powiększania aktywów rezerwowych, a więc bezpieczeństwa finansowego” – stwierdził członek zarządu NBP.

Według prelegenta z NBP, Polska nadal doświadcza wzrostu gospodarczego, który jest utrzymywany dzięki dużym rezerwom, w tym złotu.

Przypomniał, że 100 lat temu polski bank centralny posiadał 25 ton złota, a od roku 2000 rezerwy w złocie zostały zwiększone siedmiokrotnie. Pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego NBP zgromadził 392 tony złota, ale to nie koniec naszych zakupów – powiedział Soboń.

„Gotówka daje wolność i prywatność, gwarantując, że pomiędzy bankiem centralnym a płatnikiem gotówki nie ma żadnego technologicznego pośrednika. Poza tym zapewnia bezpieczeństwo, gdyby nastąpił cyberatak na banki czy infrastrukturę krytyczną. Z drugiej strony bezgotówkowe transakcje się wygodniejsze i szybsze, stąd też zwyczaje płatnicze Polaków na przestrzeni ostatnich lat się zmieniają” – powiedział Artur Soboń, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Według niego trzecim filarem bezpieczeństwa finansowego jest posiadanie gotówki.

Krynica Forum to unikalne miejsce na mapie konferencyjnej Polski, gdzie odbywa się pogłębiona debata na temat najważniejszych wyzwań stojących przed naszą ojczyzną. W tegorocznej edycji skupiono się na strategicznych zagadnieniach związanych ze wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego, odporności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version