Polska prywatna firma energetyczna Polenergia planuje wydać po raz pierwszy 5-letnie Zielone Obligacje, a zainteresowanie ofertą przekroczyło oczekiwania spółki. Popyt ze strony inwestorów przekroczył 1 miliard złotych, co skłoniło Polenergię do zwiększenia kwoty emisji z 500 do 750 milionów złotych. Środki pozyskane z obligacji zostaną przeznaczone głównie na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, co stanowi największą prywatną inwestycję energetyczną w Polsce.
„To przełomowe wydarzenie w historii Polenergii. Wprowadzamy do struktury finansowania grupy nowy instrument finansowy, jakim są Zielone Obligacje. Postępująca rezygnacja z energetyki konwencjonalnej tworzy znakomite warunki dla inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. W Polenergii wiemy jak je wykorzystać, mając także na uwadze, w jak szybkim tempie rosną potrzeby mieszkanek i mieszkańców Polski związane z niezależnością energetyczną” – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergia S.A.
Zielone obligacje będą kluczowym narzędziem finansowania strategicznych projektów Polenergii, która obecnie jest liderem w zakresie zielonej energii na polskim rynku. Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną głównie przeznaczone na rozbudowę farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które dostarczą czystą energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To istotna inwestycja w przyszłość polskiego sektora energetycznego.
Nowe emisje Zielonych Obligacji Polenergii będą oparte na strukturze Green Bond Framework, która otrzymała pozytywną opinię od Sustainalytics. Oferta publiczna na rynku krajowym będzie dostępna wyłącznie dla inwestorów kwalifikowanych i będzie prowadzona bez konieczności posiadania prospektu emisyjnego.
„Entuzjazm, z jakim inwestorzy przyjęli Zielone Obligacje Polenergii, to najlepszy dowód na to, że rynek wierzy w inwestycje realizowane przez spółkę oraz kierunek rozwoju, jaki obrała. W odpowiedzi na duże zainteresowanie zdecydowaliśmy się odpowiedzieć zwiększeniem kwoty emisji do 750 mln, z wcześniej zakładanego poziomu 500 mln zł” – mówi Adam Purwin, członek zarządu Polenergia S.A.
Bank Pekao S.A., mBank S.A., and Santander Bank Polska S.A. are the organizers of the emission program and Dealers of Series A Bonds, with Santander Bank Polska S.A. – Brokerage Office acting as the issuance agent. The bonds will be listed on the Alternative Trading System on the Catalyst GPW market.
Zgodnie z szacunkami Polenergii, realizacja obecnych projektów wymagać będzie około 1 mld zł ze środków z Zielonych Obligacji w ciągu najbliższego roku.
Projekty budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, finansowane głównie ze środków z obligacji, otrzymały niedawno wszystkie niezbędne pozwolenia. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów planowana jest na pierwszy kwartał 2025 roku.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, znajdują się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, oddalone od linii brzegowej o 22 do 37 km. Planuje się, że pierwsza energia z obu projektów zostanie podłączona do sieci w 2027 roku, a ich komercyjne użytkowanie rozpocznie się w 2028 roku.
Środki z zielonych obligacji mogą być przeznaczone na rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, budowę projektu H2HUB Nowa Sarzyna, dalszy rozwój projektu H2Silesia oraz rozwój morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 o planowanej mocy do 1560 MW. Grupa planuje przygotować farmę do aukcji, która jest zaplanowana na 2025 rok.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl